Kurs na hybrydowość – cały czas potwierdzony

Zmieniły się potrzeby biznesowe firm. Teraz chcą one usług chmurowych od wielu dostawców – wynika z najnowszego globalnego badania IBM. Tylko 3 % respondentów potwierdziło, że w 2021 roku korzysta wyłącznie z jednego prywatnego lub publicznego dostawcy usług chmurowych, w porównaniu z 29 % w 2019 roku.

Fot. IBM

Wielu dostawców technologii od lat powtarzało jak mantrę: świat będzie hybrydowy. Coraz więcej badań i raportów potwierdza – to już stało się faktem. Z badania IBM wynika, że równie w Polsce chmura hybrydowa jest dominującą architekturą informatyczną. Już tylko 5 % przedsiębiorców korzysta z jednego dostawcy usług chmurowych. W 2019 było to jeszcze 30% ankietowanych firm.

Globalne badanie, przeprowadzone przez dział badawczy IBM Institute for Business Value (IBV) we współpracy z Oxford Economics, objęło prawie 7 200 osób pracujących na stanowiskach kierowniczych najwyższego szczebla w 28 branżach i 47 krajach, w tym Polski. Wyniki wskazują, że sektor usług chmurowych wkroczył w erę hybrydową i "wielochmurową", a najczęstsze obawy przedsiębiorców w dalszym ciągu dotyczą uzależnienia od dostawcy, bezpieczeństwa, zgodności i interoperacyjności. Również w Polsce. Tutaj prawie 69% ankietowanych stwierdziło, że możliwość pełnego przenoszenia zadań operacyjnych bez uzależnienia od jednego dostawcy jest ważna lub niezwykle ważna dla powodzenia ich przedsięwzięć cyfrowych, a blisko 71% uważa, że uzależnienie od dostawcy jest istotną przeszkodą w poprawie wydajności biznesowej w większości lub we wszystkich częściach ich środowisk chmurowych.

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network
  • Najlepsi partnerzy HPE nagrodzeni

Ankietowani wskazywali również na ważny aspekt transformacji cyfrowej – wyzwania wiążące się z osiąganiem wydajności biznesowej ich chmur obliczeniowych, z zachowaniem zgodności z przepisami branżowymi. Globalnie dla 64% respondentów stanowi to istotną przeszkodę, a w sektorze rządowym i usług finansowych to blisko 70%. Taki stan powoduje wyraźną zmianę wśród dostawców technologii i wzrost liczby specjalistycznych wdrożeń rozwiązań chmurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200