Kurs - Windows NT

Intergraph Corp. jest, wg dwutygodnika "Fortune", największą na rynku amerykańskim firmą oferującą systemy CAD/CAM/CAE.

Intergraph Corp. jest, wg dwutygodnika "Fortune", największą na rynku amerykańskim firmą oferującą systemy CAD/CAM/CAE. Opracowane przez tę firmę rozwiązania służą od ponad 20 lat wielu dziedzinom gospodarki: są używane przy konstruowaniu pojazdów, w budownictwie, przy zarządzaniu produkcją, w elektronice, poligrafii, automatyce, planowaniu przestrzennym, geodezji i kartografii oraz wielu in. technicznych i przemysłowych dziedzinach. Intergraph oferuje kompletne systemy, wykorzystując przy tym swoje własne stacje robocze i serwery, bogaty zestaw aplikacji oraz umiejętności doświadczonego integratora systemów. Większość oprogramowania specjalistycznego (ponad 1000 aplikacji!) dostosowana jest do własnego sprzętu pracującego pod kontrolą systemów operacyjnych Unix, VMS, MS-DOS. Dla swoich stacji roboczych Intergraph produkuje RISC-owy procesor Clipper. Poza tym podstawowe oprogramowanie graficzne może być stosowane na takich platformach sprzętowych jak: Sun, HP, IBM PC, Macintosh.

Od pewnego czasu Intergraph stara się dołączyć ze swoimi aplikacjami, korzystając m.in. z pośrednictwa Windows NT, do ogromnego rynku urządzeń wyposażonych w procesory Intela. Niezależnie od tego komputery Intergraphu wyposażone w procesor Clipper mają być kolejną platformą sprzętową dla systemu Windows NT. Intergraph ma zamiar udostępnić swoje aplikacje użytkownikom Windows NT, który jest zainstalowany na komputerach DEC, wyposażonych w procesor Alpha. W sierpniu br. Intergraph podpisał porozumienie z Sun Microsystems o dołączeniu do systemów wyposażonych we wspólnie skonstuowane, nowe wersje 64-bitowych procesorów SPARC systemu operacyjnego Windows NT, i uruchomieniu na tej platformie aplikacji technicznych Intergraphu. Całe przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca 1995 r.

Aplikacje Intergraphu, dostępne do tej pory przede wszystkim pod kontrolą Unix i na sprzęcie wyposażonym w Clipper są uruchamiane pod kontrolą Windows NT na takich platformach sprzętowych jak Intel, Clipper, Alpha, R/6000 i w przyszłości SPARC.

Już w maju br. na uroczystej prezentacji pakietu Windows NT w Atlancie Intergraph zademonstrował jego pracę na komputerach z Clipperem oraz pokazał serię wyposażonych w procesory Intela (włącznie z możliwością upgrade do Pentium) stacji roboczych Technical Desktop dla Windows/DOS i Windows NT, dwa symetrycznie wieloprocesorowe serwery z procesorami Intela. Do końca 1994 r. Intergraph obiecuje dostarczyć na rynek 300 technicznych aplikacji do Windows NT począwszy od wspomagania pracy architekta, a na pakietach systemów informacji geograficznej GIS (Geographic Information Systems) kończąc.

Oferta Intergraphu

Najbardziej znaną aplikacją Intergraphu jest pakiet MicroStation. Jest to program do wspomagania prac konstrukcyjnych i do kreśleń typu 2D/3D, który jest jednocześnie "graficznym silnikiem" wykorzystywanym przez ogromną liczbę innych aplikacji Intergraphu. MicroStation 5.0 pracuje pod kontrolą DOS, Windows, Windows for Workgroups i Windows NT, a także systemu Unix (w wielu różnych odmianach). W trzecim kwartale br. MicroStation dla Windows NT będzie można uruchomić na urządzeniach firmy DEC, wyposażonych w procesor Alpha, zaś wersja unixowa będzie mogła pracować na komputerach IBM typu RISC/6000. MicroStation dla Windows NT, pracujący na stacji roboczej Intergraph (wyposażonej w procesor Clipper), ukaże się na rynku do końca br.

Kolejny, znany produkt Intergraphu to ModelView. Jest to pakiet do animacji i renderingu obrazów trójwymiarowych, zapewniający im fotograficzny realizm. Pakiet ten współpracuje z wieloma programami typu CAD, w tym także z MicroStation i z AutoCAD. Jest już dostępny dla Windows NT i kosztuje ok. 2,5 tys USD.

Następny zestaw aplikacji Intergraph typu AEC (Architecture, Egineering, Construction) składa się z sześciu zestawów narzędzi, współpracujących z MicroStation. Są to: DesignWorks (do konstruowania), FrameWorks (do modelowania konstrukcji), CogoWorks (do określania współrzędnych geometrycznych), SiteWorks (do modelowania terenu), RoadWorks i RoadWorks Plus (dla drogowców).

Większość z tych aplikacji będzie od grudnia br. dostępna w wersji dla Windows NT.

Nie tylko z myślą o geografach został opracowany w Intergraph pakiet Modular GIS Environment (MGE). Intergraph zalicza się zresztą do pionierów systemów GIS. Pakiet MGE używany jest do modelowania, integracji, analizy czy prezentacji wielu informacji związanych z mapami, jak np.: infrastrukturą terenu, szlakami transportowymi, złożami naftowymi, zasobami naturalnymi, ochroną środowiska itp. Dla Windows NT opracowano 8 podstawowych składników MGE (MGE Basic Nucleus, MGE Basic Administrator, MGE Base Mapper, MGE Project Manager, MGE Translator, MGE Analyst, MGE Terrain Modeler i MGE Finisher). Można będzie z nich korzystać pod koniec roku na stacjach roboczych z procesorami Intela lub Clippera.

Przy ich użyciu można też nanosić współrzędne na mapach, tworzyć i importować z zewnątrz rysunki map, dodawać do nich wiele danych, dokonywać analizy przestrzennej, transformować mapy na różne projekcje, modelować teren, tłumaczyć mapy zapisane w innych formatach GIS, wykonywać ostatecznę kosmetykę map.

Dla działalności marketingowej, do reklamowania towarów i do opracowania katalogów produktów firma Intergraph opracowała zestaw BestInfo. Składa się on z takich produktów jak: Merchandise InfoLinks, MerchBase, Version Manage, Workflow Manage.

ACEPlus i ACEPlus Designer to zestawy narzędzi do tworzenia schematów elektronicznych.

Nie wyczerpuje to jeszcze oferty Intergraphu. Oferuje on oparte na MicroStation programy: edytor rastrowy dla skaningu I/RAS B (import zeskanowanych rysunków do środowiska CAD) czy też I/RAS Engineer - narzędzia do zamiany grafiki rastrowej na wektorową. Do zarządzania systemami sieciowymi opracowano moduły - DM (Data Management)/Manager, DM/View, DM/Redline; zaś do organizacji dostępu do popularnych baz danych moduł DB (DataBase)/Access. Należy wspomnieć tu jeszcze o własnych stacjach roboczych, skanerach, serwerach, drukarkach, digitizerach, ploterach i dużej liczbie pakietów, modułów, aplikacji, oprogramowaniu na zamówienie, systemach, itp. Obroty Intergraph Corp. przekroczyły na całym świecie 1 mld USD.

Intergraph w Polsce

Od prawie dwóch lat Intergraph stara się na rynku polskim odegrać rolę proporcjonalną do swego znaczenia w świecie. Firma Intergraph Europe Polska (Warszawa, tel. 49 78 82) rozpoczęła sprzedaż produktów przez ogólnopolską sieć dealerów - są wśród nich CSK, Mikrotech, Geomar i in. Program MicroStation v 4.03 dla IBM PC (4140 USD) jest oferowany z kompletną dokumentacją przetłumaczoną na język polski. W przyszłym roku ukaże się wersja MicroStation z wyświetlanym na ekranie "helpem" po polsku. Jak poinformował nas przedstawiciel firmy, ze względu na modularność i wzajemne powiązania między wieloma aplikacjami współpracującymi z MicroStation, zrezygnowano z tłumaczenia napisów menu. "Większość potencjalnych użytkowników MicroStation i pakietów technicznych firmy Intergraph zna angielski na tyle, że będzie mogła swobodnie korzystać z systemu menu. Tłumaczenie nazw menu na język polski niesie ze sobą ryzyko wprowadzenia terminów niejednoznacznych oraz braku wewnętrznej spójności między kompletnie spolonizowanym MicroStation a dołączanymi do niego angielskimi (rzadziej używanymi, a więc nie przetłumaczonymi) aplikacjami". Jest to, naszym zdaniem, bardzo rozsądna koncepcja polonizacji zachodniego, specjalistycznego oprogramowania.

Na rynku polskim Intergraph poczyna sobie całkiem nieźle. W Wojskowym Ośrodku Geodezji i Teledetekcji zainstalowano system GIS połączony z linią technologiczną do skanowania map, przetwarzania zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz drukowania (naświetlarki) powstałych map. W Stoczni Gdańskiej zainstalowano system do projektowania statków. W Kopalni Węgla Konin jest instalowany system do zarządzania kopalnią (określanie wielkości urobku, projektowanie wydobycia, itp.). Ostatnio Intergraph podpisał umowę z Rządem o wyposażeniu Urzędów Geodezyjnych w kraju w systemy GIS. Działające już GIS-y można oglądać m.in. w Suwałkach i Elblągu. Zainstalowany w Polsce sprzęt to w większości unixowe urządzenia wyposażone w procesor Clipper.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200