Kuracja odchudzająca

Pięć tysięcy pracowników europejskiego Compaqa zostanie zwolnionych.

Pięć tysięcy pracowników europejskiego Compaqa zostanie zwolnionych.

W związku z reorganizacją po przejęciu Tandem Computers i Digital Equipment kierownictwo Compaqa zapowiedziało ogólnoświatową redukcję zatrudnienia. Podczas monachijskiej konferencji prasowej, która odbyła się 30 czerwca br., Andreas Barth, wiceprezes Compaqa i dyrektor generalny na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, poinformował, że w ramach przeprowadzanych zmian w zakładach europejskich zostanie zwolnionych ok. 5 tys. osób. Obecnie w fabrykach rejonu zarządzanego przez Andreasa Bartha zatrudnionych jest ponad 25 tys. pracowników.

Według polskiego przedstawicielstwa Compaqa, redukcja nie obejmie Polski. Ostateczne decyzje dotyczące reorganizacji firmy zapadną w pierwszym tygodniu lipca br.

Compaq zamknie też fabrykę komputerów Tandema w szkockim Stirling, której produkcję przejmą zakłady Compaqa w Erskine. Fabryka w Irvine, produkująca dotychczas sprzęt PC Digitala, zostanie przeniesiona też do Erskine. W Irvine natomiast będzie działać serwis Compaqa. Mimo zamknięcia fabryk, europejskie zakłady Compaqa mają produkować ok. 95% sprzętu sprzedawanego przez firmę na Starym Kontynencie.

Poza planami redukcji zatrudnienia i likwidacji zakładów przedstawiono także plan nowej strategii Compaqa w Europie, która powinna zostać wprowadzona w życie 1 października tego roku. Dział "korporacyjny" - enterprise computing group - powstanie z połączenia działu Compaqa, oferującego produkty sieciowe, i działu Digitala, rozwijającego sprzęt komputerowy wysokiej klasy. Po wchłonięciu Digitala rozszerzono dział usług, na który składają się sekcje zajmujące się outsourcingiem, usługami sieciowymi i systemowymi, a także wsparciem technicznym wszystkich grup produktów. Powstała także nowa organizacja zajmująca się marketingiem i handlem elektronicznym.

Plany konsolidacji Compaqa

Szkocja - zakłady w Erskine przejmują produkcję zamykanej fabryki firmy Tandem w Stirling oraz produkujących komputery Digitala zakładów w Irvine

USA - przekształcenie i konsolidacja sieci sprzedaży oraz zamknięcie niektórych zakładów produkcyjnych

Singapur - połączenie zakładów Digitala z fabryką Compaqa

Australia - centrum konfiguracji Digitala włączone zostanie do centrum technologicznego Compaqa

Kanada - przekształcenie zakładów Digitala w centrum konfiguracyjne dla tamtejszego rynku

Źródło: Compaq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200