Kupujemy mniej komputerów

W III kwartale spadła sprzedaż PC w Polsce. Klienci kupili o ponad 10% komputerów mniej.

W III kwartale spadła sprzedaż PC w Polsce. Klienci kupili o ponad 10% komputerów mniej.

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do rynków amerykańskiego i europejskiego dotarł do Polski kryzys na rynku PC. Po raz pierwszy w III kwartale br. spadła sprzedaż komputerów (w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego). Mimo wzrostu sprzedaży notebooków aż o 20% i serwe- rów intelowskich o 9%, klienci kupili w sumie o ponad 10% komputerów mniej. Jeszcze w pierwszej połowie roku producenci odnotowali niewielki 2-proc. wzrost sprzedaży. Od początku roku sprzedano 460-480 tys. PC, w tym 413 tys. komputerów typu desktop, 57 tys. notebooków i 11 tys. serwerów intelowskich.

Mniej do szkół

W III kwartale br. na pierwszym miejscu pod względem liczby sprzedanych komputerów znalazła się JTT (19,3 tys.). Drugie miejsce zajął Optimus (17 tys.), a trzecie Compaq Computer (16,5 tys.). JTT pozycję tę osiągnęła m.in. w wyniku podpisania kontraktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Dzięki współpracy z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej i Prokom Software firma dostarczy do liceów i gimnazjów ok. 4,1 tys. komputerów. Na umowach z MEN korzystają także Optimus (4,5 tys. komputerów) i NTT (4,3 tys.).

Pomimo że dotychczas ze 103 mln zł przeznaczonych na budowę pracowni internetowych w gimnazjach i liceach wydano jedynie 58,5 mln zł, są to ostatnie w 2001 r. zakupy komputerów dokonane przez resort edukacji. Ze względu na kłopoty budżetowe pozostałe wydatki zablokowano. Zakupy komputerów do szkół znalazły się wśród wstrzymanych inwestycji, dzięki którym nowy rząd zamierza zmniejszyć deficyt budżetowy o co najmniej 8 mld zł. "W trzecim kwartale rozstrzygnęliśmy sześć przetargów. Kolejne trzy zostaną prawdopodobnie wstrzymane" - powiedziano nam w Biurze Administracyjnym MEN.

Polska czwórka

W pierwszej dziesiątce największych producentów komputerów coraz wyraźniej widać dominację firm zachodnich. Z polskich dostawców w pierwszej dziesiątce pozostali jedynie , JTT Computer, NTT Systems i gdańska firma MSD. W roku ubiegłym zajmowała ona 11 miejsce.

Nowosądecka firma nadal utrzymuje pozycję lidera, ale wyraźnie depcze jej po piętach Compaq, który od kilku miesięcy montuje komputery w Szczecinie. Według przedstawicieli tej firmy, dużą popularnością cieszą się produkowane tam komputery Evo, oferowane w charakterystycznej czarnej obudowie. Różnica w sprzedaży między Optimusem a najgroźniejszym jego zagranicznym konkurentem zmniejszyła się do 2 tys. sztuk. Do pierwszej piątki awansował także Dell Computer, który sprzedał w tym roku 24 tys. komputerów.

Światowy marazm

Według najnowszego raportu International Data Corporation, w III kwartale br. sprzedaż komputerów PC na świecie spadła o blisko 14%, natomiast w stosunku do poprzedniego kwartału zmniejszyła się o 1%. Przez ostatnich kilka lat producenci sprzętu byli przyzwyczajeni do wzrostu z kwartału na kwartał średnio o 15%. Od lipca br. do września na całym świecie sprzedano 29 mln komputerów (33 mln rok wcześniej).

W ubiegłym kwartale zmniejszyły się inwestycje dużych korporacji, na co wpłynęły mniejsze budżety i wstrzymanie realizacji dużych projektów informatycznych. Zdaniem IDC, większego spadku sprzedaży pozwoliło uniknąć stałe zapotrzebowanie ze strony małych i średnich firm. Sprzedaż w USA w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła o 21%, zwiększyła się jednak w porównaniu z drugim kwartałem o 1,7%. Lepiej sytuacja kształtowała się w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), gdzie sprzedaż spadła "tylko" o 9,5%.

W pierwszej piątce największych producentów PC na świecie w III kwartale znalazły się: Dell Computer (4,2 mln szt., wzrost o 9%), Compaq Computer (3,2 mln szt., -32%), IBM (2,0 mln szt., -18%), Hewlett-Packard (1,9 mln szt., -25%) i Fujitsu Siemens (1,4 mln szt., -16%).


TOP 200