Kumple z Firefox

Firma Allpeers tworzy komunikator internetowy i klienta P2P jako wtyczkę do przeglądarki Mozilla Firefox.

Firma Allpeers tworzy komunikator internetowy i klienta P2P jako wtyczkę do przeglądarki Mozilla Firefox.

Allpeers to aplikacja łącząca funkcje komunikatora internetowego i serwisu umożliwiającego współdzielenie plików, tworzona przez brytyjską firmę z centrum programistycznym w czeskiej Pradze. Ma ona gwarantować użytkownikom prostotę i efektywność. Allpeers będzie stanowić rozszerzenie funkcjonalności przeglądarki internetowej Mozilla Firefox i wykorzystywać - również otwartą - technologię peer-to-peer P2P BitTorrent. Najważniejszą zaletą Allpeers ma być - posługując się słowami jego twórców - możliwość "odzyskania kontroli" nad publikowanymi plikami.

Pomysł nie jest nowy. Podobne funkcje udostępnia np. należący do Yahoo serwis internetowy Flickr oraz mnóstwo innych. Przewaga Allpeers ma polegać jednak na tym, że użytkownik nie będzie zmuszony do przesyłania plików na zdalny serwer - będą one udostępniane z lokalnego dysku użytkownika z wykorzystaniem technologii P2P. Usługi komunikatorów P2P połączonych z wymianą plików oferują już inne firmy, m.in. Fotki, Qnext. Żadna z nich nie wpadła jednak na pomysł "podczepienia" się pod falę popularności Firefox i BitTorrent.

Kot jeszcze w worku

Oprogramowanie nie zostało jeszcze nawet opublikowane w wersji beta, choć firma zapowiada, że będzie je można pobrać "już wkrótce". Na witrynie internetowej Allpeers można na razie jedynie poczytać o zaletach oprogramowania i obejrzeć zrzuty ekranowe. Program prezentuje się w przeglądarce w postaci paska umieszczonego po lewej stronie okna określanego jako Navigator. Za jego pośrednictwem użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich informacji obsługiwanych przez oprogramowanie. Za pomocą przycisków można przełączać się pomiędzy widokami listy przyjaciół (wraz z informacją o ich dostępności), a listy udostępnionych treści.

Na pewno wiadomo, że oprogramowanie będzie udostępniane bezpłatnie. Firma zamierza zarabiać na usługach świadczonych za pośrednictwem oprogramowania. Na razie nieznane są jednak bliższe szczegóły dotyczące tych usług. Wszystko to pozwala jedynie na spekulowanie na temat faktycznych możliwości aplikacji. Niemniej na niezliczonych blogach i w serwisach internetowych trwają na jego temat ożywione dyskusje.

Blogerzy piszą o aplikacji, która będzie sprawcą prawdziwej rewolucji. Niektórzy prognozują, że zainteresowanie wokół Allpeers przełoży się na udziały rynkowe przeglądarki Firefox. Przewidują, choć bardziej prawdopodobne jest, że po prostu by chcieli. Inni są bardziej sceptyczni, mówiąc, że cała sprawa to na razie kot w worku. Są i tacy, którzy negatywnie odnoszą się do idei "tworzenia pakietu" i chętniej widzieliby Allpeers jako samodzielną aplikację. Allpeers najwyraźniej niechętnie odnosi się do tego pomysłu.

Nie tylko Allpeers

Prace nad rozszerzeniem możliwości Firefox o funkcje P2P prowadzone są także w środowisku open source. Prace nad tego typu wtyczką prowadzone są m.in. w ramach projektu MozTorrent. Wtyczka ma być konfigurowana w oknie Preferencje, a informacje na temat procesu pobierania plików będą prezentowane za pośrednictwem menedżera pobrań. MozTorrent dostępny będzie lada dzień.

Poza wtyczką w ramach projektu MozTorrent tworzona jest również samodzielna aplikacja (pod nazwą Watermonkey), która zaoferuje rozszerzoną funkcjonalność. Autorzy chcą, by wtyczka MozTorrent zaspokajała potrzeby typowych użytkowników. Watermonkey tymczasem ma być przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników, w tym zwłaszcza ma zawierać więcej opcji konfiguracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200