Kuchnia na technologicznych wyżynach

Czym może być świat potraw dla informatyka? Niestety, najczęściej fastfoodem zamawianym przez telefon, bo w pracy nie ma czasu na nic innego. Pasja byłego CTO Microsoftu pokazuje, że kuchnia może być też wielką sztuką i naukowym doświadczeniem. Nathan Myhrvold w swym obszernym dziele eksploruje tajemnice nowoczesnych metod gotowania. W porze wakacji jest czas na spróbowanie takich rzeczy samemu.

Przekrojowe zdjęcia ukazują, co dzieje się z jedzeniem w trakcie jego przyrządzania.
Kuchnia na technologicznych wyżynach

Modernist Cuisine to pięć tomów w akrylowym boksie. Szósty tom to poradnik ze spiralną oprawą i wodoodpornymi stronami, który można bez obaw używać podczas gotowania. Całość to ponad 20 kilogramów i cena ok. 450 euro.

Nathan Myhrvold, pierwszy CTO Microsoftu, odegrał swoją rolę w świecie technologii informatycznych, po czym poświęcił się kuchni przez duże "K". Podsumowaniem tego jest wydane w tym roku sześciotomowe, 2438-stronicowe dzieło. Ważący ponad 20 kilogramów komplet, po równie słusznej cenie ok. 450 euro, można nabyć np. w Amazonie.

Dzieło zatytułowane "Modernist Cuisine" wypełniają olśniewające fotografie, przedstawiające nie tylko dania, ale i techniki przyrządzania potraw oraz niesamowite fizykochemiczne procesy zachodzące podczas nich ( np. zjawisko Leidenfrosta).

Polacamy: Trudne wakacje administratora

Niektóre techniki przyrządzania potraw opisane w "Modernist Cuisine" zwiększają poziom adrenaliny, bo wymagają użycia takich środków, jak ciekły azot, wysokoobrotowe wirówki i homogenizatory. Jednak Myhrvold i współautorzy dzieła przekonują, że większość przepisów może być wykorzystana w klasycznie wyposażonej kuchni - z kilkoma niedrogimi dodatkami, takimi jak cyfrowa waga i łaźnia wodna do bezpiecznego gotowania pewnych dań. Księga zawiera także wskazówki dla niechcących wydawać wielkich pieniędzy na przygotowanie potraw - np. jak tanie garnki i patelnie zmusić do tego, by sprawowały się lepiej niż te drogie.

Kuchnia na technologicznych wyżynach

Autorzy Modernist Cuisine. Od prawej: Nathan Myhrvold, Chris Young i Maxime Bilet

Choć dzieło nie odżegnuje się od tradycyjnych sposobów przyrządzania potraw - grillowania, wędzenia czy smażenia - jego misją jest przebadanie i udokumentowanie nowoczesnych technik gotowania. "Modernistyczna" w tytule odwołuje się do rewolucyjnych okresów w sztuce, w których artyści porzucali tradycyjne metody i tworzyli własne nowatorskie style. "Modernist Cuisine" jest poświęcona podobnym innowacyjnym momentom w sztukach kulinarnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200