Ku większej dostępności

Compaq wprowadził rozwiązanie klastrowe dla Windows NT oparte na technologii Fibre Channel.

Compaq wprowadził rozwiązanie klastrowe dla Windows NT oparte na technologii Fibre Channel.

Compaq Computer opracował ProLiant Cluster HA/F500, technologię umożliwiającą zbudowanie dwuserwerowego klastra z wykorzystaniem systemu Windows NT Server Enterprise Edition i oprogramowania Microsoft Cluster Server. W ramach pakietu, którego cena w najtańszej konfiguracji wynosi ok. 50 tys. USD, klient otrzymuje macierz dyskową StorageWorks RA8000 lub ESA12000, sterowniki Fibre Channel do serwerów oraz niezbędne okablowanie. Cena nie obejmuje jednak kosztu serwerów i dysków twardych.

Klastry mogą łączyć do dwóch serwerów (ograniczenie oprogramowania Microsoft Cluster Server) i korzystają z macierzy dyskowej, dołączonej do serwerów za pośrednictwem technologii Fibre Channel. Serwery pracujące w ramach klastra są połączone siecią i dedykowanym łączem Ethernet. Jeśli w pewnym momencie komunikacja na obu tych łączach zostanie przerwana, to działający serwer podejmuje "akcję ratunkową", przejmując zadania drugiej maszyny. Zapewnienie bezpośredniego połączenia, alternatywnego do zwykłej sieci komputerowej, jest niezbędne do zabezpieczenia przed ewentualnymi awariami sieci (co mogłoby prowadzić do fałszywych alarmów dotyczących awarii klastra).

Dwa warianty

ProLiant Cluster HA/F500 jest dostępny w dwóch wariantach: Basic Kit i Enhanced Kit. Podstawowa konfiguracja zawiera dwa sterowniki Fibre Channel służące do instalacji w serwerach, jeden koncentrator Fibre Channel, jedną macierz dyskową RA8000 oraz komplet niezbędnego okablowania. Zestaw ten umożliwia pracę klastra w razie awarii jednego z serwerów, ale nie gwarantuje jego działania, jeśli uszkodzeniu ulegnie koncentrator Fibre Channel łączący serwery z macierzą dyskową.

Rozwiązanie zaawansowane (Enhanced Kit) zawiera zdublowane wszystkie elementy klast-ra, co całkowicie zabezpiecza go przed awarią pojedynczego elementu. Serwery wyposażone są w dwa kontrolery Fibre Channel, z których każdy jest podłączony do innego koncentratora. W zestawie Enhanced Kit znajduje się także bardziej zaawansowany model macierzy dyskowej ESA12000 wyposażonej w dwa kontrolery dysków (każdy podłączony do innego koncentratora Fibre Channel). Możliwe jest także zastosowanie dwóch macierzy ESA12000, co dodatkowo zabezpiecza przed awarią.

Wspólne terabajty

Zarządzanie klastrem może być realizowane zarówno za pośrednictwem dedykowanej do tego celu aplikacji, jak i przeglądarki WWW. Administrator może za jej pomocą monitorować pracę klastra, przeprowadzać jego konfigurację, a także eksportować istniejące już ustawienia konfiguracyjne w celu późniejszego, identycznego skonfigurowania innego klastra. Aplikacja ta jest dostępna wyłącznie w rozszerzonej wersji (Enhanced Kit).

Macierze dyskowe stosowane w klastrach Compaqa pozwalają obsłużyć do 72 dysków na pojedynczym kontrolerze. Macierz ESA12000 zawiera dwa kontrolery i może obsłużyć dwa razy więcej dysków o łącznej pojemności 2,6 TB. Możliwe jest także stosowanie jednej macierzy do obsługi kilku klastrów Compaqa.

W ramach klastrów ProLiant Cluster HA/F500 możliwe jest łączenie praktycznie wszystkich wysoko wydajnych serwerów Compaqa: ProLiant 5500, 6000, 6500 i 7000 z procesorami Pentium Pro, Pentium II i Xeon.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200