Ku energetyce domowej

Sejm uchwalił Ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Jej przepisy o taryfach gwarantowanych dla prosumentów są okazją do rozwoju usług teleinformatycznych związanych z energetyką domową albo rozproszoną.

Ku energetyce domowej

Małe elektrownie wiatrowe, tzw. MEW, powstają na Politechnice Warszawskiej w ramach projektu GEKON. Są bezpieczne, ciche i „smart”. Idealne, by dostarczać energię elektryczną do gospodarstw domowych oraz firm. Ich „mózgiem” jest system monitoringu i wczesnego ostrzegania, dzieło warszawskiej spółki BNC. „Obecnie jedynie duże elektrownie i farmy wiatrowe wyposażone są w systemy zapewniające monitorowanie stanu pracy turbiny, system prognozowania produkcji oraz możliwości zdalnego sterowania pracą elektrowni. MEW nie posiadają takiego systemu. My to umożliwimy” – wyjaśnia Olgierd Kobyliński, prezes BNC.

Ceny gwarantowane dla prosumentów

Poprawka prosumencka autorstwa posła PSL Artura Bramoty wprowadza obowiązek zakupu energii od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy do 3 kW wykorzystującej różne odnawialne źródła energii po określonej, stałej przez 15 lat cenie (tylko dla pierwszych 300 MW):

  • hydroenergia – 0,75 zł za 1 kWh,
  • energia wiatru – 0,75 zł za 1 kWh,
  • energia promieniowania słonecznego – 0,75 zł za 1 kWh.

Dla mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW przewidziano natomiast następujące taryfy gwarantowane (tylko dla pierwszych 500 MW):

  • biogaz rolniczy – 0,70 zł za 1 kWh,
  • biogaz pozyskany z surowców pochodzących ze składowisk odpadów – 0,55 zł za 1 kWh,
  • biogaz pozyskany z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków – 0,45 zł za 1 kWh,
  • hydroenergia – 0,65 zł za 1 kWh,
  • energia wiatru – 0,65 zł za 1 kWh,
  • energia promieniowania słonecznego – 0,65 zł za 1 kWh.

Rozdział 4 ustawy o OZE poświęcony dopłatom do produkcji zielonej energii ma wejść w życie z początkiem 2016 r. Pozostałe regulacje zawarte w ustawie o OZE wejdą w życie po podpisie prezydenta, publikacji w Dzienniku Ustaw i upłynięciu vacatio legis.

Dzięki środkom z projektu GEKON zostanie dopracowana metodyka wyznaczania długoterminowych średnich prędkości wiatru na podstawie krótkoterminowych pomiarów z przeznaczonej do tego stacji meteorologicznej i korelacji wyników z danymi historycznymi oraz mapami radarowymi. Powstaną modele pozwalające na prognozę wietrzności na małych wysokościach i algorytmy obliczające długoterminowe prognozy efektywności produkcji energii z wiatru. Ułatwi to zarówno podjęcie decyzji o inwestycji, jak i wspomoże bank w decyzji o udzieleniu kredytu.

Właściciel będzie sterował pracą mikroinstalacji za pomocą internetu. Moduł zdalnej komunikacji zostanie umieszczony w tzw. przekształtniku energoelektronicznym turbiny wiatrowej. Gdy prognozy meteo będą wskazywały na zagrożenie huraganowym wiatrem lub oblodzeniem łopat, użytkownik systemu otrzyma ostrzeżenie SMS-em lub nastąpi automatyczne wyłączenie turbiny.

Ustawa dla prosumentów

Kluczem do rozwoju energetyki domowej, zwanej także prosumencką, rozproszoną czy też obywatelską, są inteligentne sieci elektroenergetyczne, tzw. smart grids. W wielu krajach rozpoczął się już proces przebudowy sieci energetycznych w sposób umożliwiający dwukierunkowy przesył energii w sieciach niskich i średnich napięć, umożliwiających odbiór energii z instalacji indywidualnych.

Dotąd technologie energetyczne skupiały się na budowie wielkich turbozespołów, instalowanych w gigantyczne siłownie, z których energia rozsyłana jest na wielkie odległości. Ten kierunek wydaje się już zamknięty. Czas na mikro- i małe instalacje elektroenergetyczne, takie jak właśnie wspomniane Małe Elektrownie Wiatrowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200