Który Alcatel?

Alcatel uczestniczy w rozbudowie polskiej telekomunikacji. To wszyscy wiedzą. Nie zawsze jednak łatwo nam odróżnić, który Alcatel jest który.

Alcatel uczestniczy w rozbudowie polskiej telekomunikacji. To wszyscy wiedzą. Nie zawsze jednak łatwo nam odróżnić, który Alcatel jest który.

Alcatel, który jest korporacją europejską, stanowi fragment koncernu Alcatel Alsthom, specjalizującego się w trzech dziedzinach: telekomunikacji, energetyce i transporcie. Globalne obroty Alcatel Alsthom w 1991 r. wyniosły 14 mld USD, przy 231 tys. zatrudnionych. Sam Alcatel ma w tym ponad połowę udziału (9 mld USD, 131 tys. zatrudnionych). Jest on obecny w 110 krajach, a w 25 z nich pracują jego zakłady produkcyjne. Działa też kilka spółek jv Alcatela. M.in. w Chinach, Czechach i Słowacji, Polsce, Rumunii, Turcji, na Węgrzech i w WNP. W Polsce pracują obecnie cztery filie Alcatela:

Alcatel CIT Polska, jv z siedzibą w Poznaniu - powstał w październiku 1990 r.; udziałowcami spółki są: Alcatel CIT (Francja) - 55%, Teletra - 35% i Elektrim - 10%. Spółka ta zajmuje się przede wszystkim dostarczaniem central (m.in. 1000 E 10) dla polskiej telekomunikacji.

Alcatel SETEL - powstała w początku 1990 r. spółka jv firm: Alcatel SESA (Standard Electrica S.A. z Hiszpanii) - 51%, warszawskiego PZT - 34%, Elektrimu - 15%. Firma zajmie się montażem, testami i pracą nad oprogramowaniem cyfrowych central 1000 S 12. Do czerwca Alcatel SETEL podpisał umowy na instalację ponad miliona numerów.

Alcatel SEL - to niemiecka filia, która ma zainstalować łącze mikrofalowe pomiędzy Koszalinem a Warszawą w celu usprawnienia łączności międzynarodowej (z Koszalina biegnie kabel podmorski do Danii).

Alcatel Business Systems - filia brytyjskiej korporacji; jej biuro handlowe działa od stycznia 1992 r. ABS sprzedał w naszym kraju ok. 10 tys. numerów w centralach prywatnych.


TOP 200