Które przeglądarki chronią najlepiej naszą prywatność?

Powstał raport badający, czy i jak popularne przeglądarki śledzą swoich użytkowników i czy rejestrują tak wrażliwe dotyczące ich informacje, jak lokalizacja, tożsamość czy inne dane pozwalające poznać przyzwyczajenia użytkownika i interesujące go zagadnienia oraz tematy, których poszukuje w Sieci.

Badanie “Web Browser Privacy: What Do Browsers Say When They Phone Home?” (którego autorem jest profesor Douglas Leith z Trinity College Dublin) sprawdzało takie przeglądarki, jak Chrome (Google), Firefox (Mozilla), Safari (Apple), Edge (Microsoft), Brave oraz Yandex (przeglądarka ciesząca się szczególną popularnością w Rosji). Okazało się, że wszystkie wymienione powyżej przeglądarki (wyjątkiem jest Brave) udostępniają ich twórcom wrażliwe dane o użytkownikach, w tym identyfikatory pozwalające określić lokalizację i tożsamość użytkownika.

Sam fakt, że przeglądarki rejestrują historię przeglądania Internetu nie budzi zastrzeżeń. Jedna to, że dane takie są przechowywane na serwerach firm obsługujących przeglądarkę może już budzić niepokój. Oznacza to bowiem, że takie wrażliwe dane mogą przekazywane innym podmiotom, np. agencjom rządowym lub zewnętrznym partnerom handlowym współpracującym z twórcą przeglądarki.

Zobacz również:

Dane takie są co prawda anonimowe (co oznacza iż nie są powiązane z konkretnym użytkownikiem), jednak badania pokazują, że wykonując skomplikowane operacje analityczne można je jednak powiązać jeśli nie z każdym indywidualnym użytkownikiem, ale z określoną grupą użytkowników, co może już budzić zastrzeżenia.

Badanie wskazuje przeglądarkę, która w najmniejszym stopniu zagraża naszej prywatności. To przeglądarka Brave. Gdy zaakceptujemy oferowane przez nią domyślne ustawienia regulujące tę kwestię, możemy mieć pewność, że nie będziemy śledzeni tak intensywnie, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych przeglądarek.

W drugie grupie znalazły się przeglądarki, które nie chronią naszej prywatności tak dobrze jak Brave, ale są dużo bezpieczniejszy od tych, które znalazły się w trzeciej grupie. D grupy tej raport ten zaliczył przeglądarki Chrome , Firefox i Safari.

Najgorzej zostały ocenione przeglądarki Edge i Yandex. Znalazły się one w trzeciej grupie wymieniającej przeglądarki, które mówiąc kolokwialnie śledzą nas na potęgę i wysyłają takie wrażliwe informacje do serwerów będących we władaniu firm, które są ich twórcami.


TOP 200