Kto z Windows NT?

Digital i Compaq rozważają możliwość wstrzymania preinstalacji Windows˙NT w swoich serwerach.

Digital i Compaq rozważają możliwość wstrzymania preinstalacji Windows˙NT w swoich serwerach.

Przed dwoma tygodniami podaliśmy, powołując się na informacje z amerykańskiego tygodnika Infoworld, że najwięksi producenci serwerów opartych na procesorach Intela zamierzają zrezygnować z instalowania na swoich maszynach sieciowego systemu operacyjnego Microsoftu. Zaprzecza temu polski oddział Microsoftu, którego przedstawiciele twierdzą, że żadna z firm, posiadająca umowę OEM z producentem oprogramowania, nie zamierza rezygnować ze sprzedaży swoich komputerów w powiązaniu z Windows˙NT. Dwa tygodnie temu polscy przedstawiciele zagranicznych producentów nie znali jeszcze planów swoich firm, dotyczących zerwania bądź ponownej negocjacji umów z Microsoftem.

Za drogo

Jak powiedział nam w ubiegłym tygodniu Emil Konarzewski, dyrektor działu PC w Digitalu, firma ta rozważa rezygnację z preinstalacji Windows NT Servera na swoich komputerach, ze względu na dwukrotny wzrost ceny systemu dla partnerów OEM. Microsoft informacjom tym zaprzecza. Z pewnością jednak NT Workstation 4.0 będzie sprzedawana wraz ze stacjami roboczymi Digitala.

Według przedstawicieli Compaqa, firma nie zamierza umieszczać na swoich krążkach z oprogramowaniem SmartStart, ułatwiającym instalację różnych systemów operacyjnych (m.in. Windows NT, Unix oraz NetWare), najnowszej wersji Windows˙NT Servera˙4.0. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, procedura instalacyjna tego systemu operacyjnego będzie nadal dołączana do aplikacji SmartStart. Najnowszą wersję tego serwera trzeba będzie kupić od Microsoftu. Podobnie jak Digital, firma nie zrezygnuje z dostarczania Windows NT ze swoimi stacjami roboczymi.

"Firma nigdy nie dostarczała serwerów z żadnym oprogramowaniem. Natomiast wszystkie nasze stacje robocze z Pentium Pro sprzedajemy z zainstalowanym systemem Windows 95 i Windows NT 4.0. Klienci, którzy od 1 października br. kupili stację roboczą z systemem Windows NT 3.51, otrzymali kupon na bezpłatny upgrade do najnowszej wersji tego systemu" - twierdzi Zbigniew Filipowicz z Hewlett-Packard Polska. HP ostatnio podpisała umowę OEM z Microsoftem na preinstalację NT Servera w komputerach Web Master, jednak - jak dowiedzieliśmy się - w Polsce nie będą one sprzedawane.

Wsparcie techniczne

Głównym powodem, dla którego firmy rozważały wycofanie się ze sprzedaży NT, były rosnące koszty związane z utrzymaniem wsparcia dla klientów w zakresie obsługi systemu operacyjnego. Optimus˙S.A., który deklaruje korzystanie z platformy Microsoftu, twierdzi, że koszty te w polskich warunkach nie są duże. "Oferujemy klientom pomoc techniczną w postaci tzw. help-line. Sprowadza się to de facto wyłącznie do pomocy przy konfiguracji lub reinstalacji oprogramowania" - mówi Józef Michalik, wiceprezes nowosądeckiej spółki. Oprócz Optimusa, siedem polskich firm podpisało z Microsoftem umowy OEM na instalacje Windows˙NT.

Digital Equipment Corporation oferuje bezpłatnie wszystkim klientom roczną gwarancję i wsparcie techniczne w zakresie Windows˙NT, Hewlett-Packard zaś - pomoc poprzez swoich dealerów. Od 3 miesięcy specjalnie dla nich działa hot-line, z którym mogą się łączyć w przypadku poważniejszych problemów. "Być może numer ten zostanie udostępniony także użytkownikom końcowym" - twierdzi Zbigniew Filipowicz.


TOP 200