Kto wygra wybory: Duda czy Komorowski? Google już wie

Jeśli Google Trends faktycznie dobrze odczytuje trendy, to większe szanse na zwycięstwo w drugiej turze wyborów ma Andrzej Duda. Kandydat PIS stale góruje nad Bronisławem Komorowskim pod względem liczby zapytań w najpopularniejszej wyszukiwarce.

Przed pierwszą turą wyborów 10 maja Google się nie mylił. W sobotę, w przeddzień wyborów, zapytań związanych z Dudą było dwa razy więcej, niż o Komorowskiego. W niedzielę, prawdopodobnie na wieść o wieczornych sondażach przewidujących zwycięstwo Dudy, proporcje zapytań jeszcze zwiększyły się na jego korzyść. Jego nazwisko użytkownicy wyszukiwali w Google’u trzy razy częściej niż urzędującego prezydenta.

Przewaga Dudy w Google Trends utrzymuje się nieprzerwanie od dłuższego czasu. Pierwszy tydzień dogrywki przed drugą turą także należał do kandydata opozycji. W niedzielę 17 maja, kiedy TVP i Polsat pokazały debatę Duda – Komorowski stosunek liczby zapytań o obu kandydatów wynosił 83:59 na korzyść Dudy.

Zobacz również:

  • Działaj inteligentnie dzięki narzędziom BI

Otwarta pozostaje kwestia, czy liczbę zapytań w wyszukiwarce można przekładać wprost na preferencje wyborcze. O ile przed pierwszą turą Google Trends nie mylił się wskazując niewielką przewagę Dudy nad Komorowskim, to dodanie do wyników wyszukiwania Pawła Kukiza całkowicie zmienia obraz.

Gdyby wyniki z Google Trends miały przełożyć się na wybory, to on powinien wygrać pierwszą turę. W sobotę 9 maja bił swoich konkurentów na głowę: związanych z nim zapytań było więcej niż łącznie pytań o jego obu konkurentów (stosunek liczby zapytań 26:12:12). Przewagę nad Dudą i Komorowskim utrzymał także 10 maja, w dniu wyborów proporcjami zapytań 100:87:30.

Kto wygra wybory: Duda czy Komorowski? Google już wie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200