Kto testuje, ten nie błądzi

ActiveTune i ProTune to dwa rozwiązania przeznaczone do optymalizacji środowiska pracy konkretnej aplikacji. Firma oferuje także usługi w pakiecie Optane, gdzie przy użyciu produktów Mercury Interactive odbywają się testy systemów informatycznych przedsiębiorstwa. W wyniku analizy jest dostrajane działanie istniejących aplikacji.

Nowy Topaz

Topaz Business Availability to bazowy składnik zintegrowanego zestawu rozwiązań przeznaczonych do testów w czasie rzeczywistym, obejmujących cały cykl "życia" aplikacji. O ile Load-Runner testuje obciążenie w sztucznym środowisku, o tyle produkty wchodzące w skład Topaz monitorują bieżącą pracę systemów. Topaz umożliwia mierzenie jakości pracy użytkownika z systemem.

Platforma Topaz składa się z wielu wyspecjalizowanych monitorów. ActiveAgent emuluje proces biznesowy, by sprawdzić, jak będzie on działać z punktu widzenia użytkownika. Dzięki temu personel IT może wykryć problemy, zanim jeszcze zgłoszą je użytkownicy. Na przykład Active Agent może monitorować dostępność określonych stron w intranecie.

Observer mierzy wydajność na stacji roboczej użytkownika. To agent działający w tle, który na bieżąco podgląda operacje wykonywane przez użytkownika. Dzięki temu dział serwisowy wie, jaką operację wykonywał użytkownik w momencie załamania się systemu czy spadku wydajności. Observer dokonuje także pomiaru podstawowych statystyk stacji roboczych, np. zużycia procesora i pamięci.

W przypadku aplikacji Web podobną rolę pełni pakiet Prism. Jego zadaniem jest powiązanie użytkownika serwera WWW z konkretnym wygenerowanym ruchem i procesami biznesowymi. Równocześnie jest mierzony czas oczekiwania użytkownika na wykonanie operacji. Nie chodzi tu jednak o czas dostarczenia strony, ale np. o czas całej transakcji.

Zadaniem agenta AutoRCA jest wybranie z olbrzymiej ilości danych gromadzonych w Topazie tych, które wskazują przyczyny awarii. Dane mogą być profilowane wg działów serwisowych czy poszczególnych wskaźników. Operacje te można wykonać ręcznie przy użyciu Topaz Diagnostics.

Topaz Business Availability jest centralną konsolą, z której można analizować aktualny stan systemów IT, a co za tym idzie także poszczególnych procesów. Podobną rolę pełni Topaz for SLM, gdzie dodatkowo raporty są tak zorganizowane, by można było sprawdzić, czy osiągnięto określony poziom SLA (Service Level Agreement).

Open DataSource jest zestawem API, które pozwalają dołączać do systemu Topaz dodatkowe wskaźniki. Może to być nietypowa baza danych czy aplikacja.

Umowa o wydajność

Mercury Interactive oferuje dość specyficzne warunki umowy. Gwarantuje w niej określony wzrost wydajności aplikacji lub jej skalowalność. Przedstawiciele firmy twierdzą, że nawet po krótkiej analizie, opierając się na przeprowadzonych już projektach, są w stanie oszacować, o ile można usprawnić funkcjonowanie systemów informatycznych.

Rozwiązania Mercury nie zawierają metod ułatwiających tylko profilowanie kodu aplikacji. Umożliwiają przede wszystkim analizę zależności między modułami aplikacji a nie np. czasu trwania procedur (choć w niektórych przypadkach jest to możliwe). TestDirector nie wskaże, że funkcję X źle napisano. Wskaże jednak, że we współpracy modułu A i B pojawiło się wąskie gardło.

Mercury w Polsce

Coca-Cola Bottlers Poland korzysta z narzędzi TestDirector do zarządzania procesem testowania. W Banku Zachodnim WBK i portalu Onet.pl wykorzystano Topaz SiteScope do monitorowania infrastruktury IT - dostępności głównie serwerów WWW i pomiaru czasu oczekiwania użytkownika na pobranie danej strony.


TOP 200