Kto prześle dane i głos

Podstawową zaletą MPLS jest wspomniane wsparcie kategorii ruchu. Jest to jedna z niewielu technologii, dzięki którym operatorzy telekomunikacyjni mogą zagwarantować zachowanie parametrów jakości usługi. Operatorzy cenią MPLS ze względu na możliwość zarządzania ruchem. Dzięki podziałowi na klasy łatwo można skonfigurować ruch w ten sposób, aby dane konkretnych usług były przekazywane przez określone łącza i routery. Inżynieria ruchu, niedostępna w klasycznym routingu IP, staje się mocnym orężem przy zarządzaniu siecią.

Outsourcing usług

Zrealizowanie VPN przez operatora ma kilka zalet. Po pierwsze, zdejmuje z działu IT dość ważny obowiązek utrzymywania aktualności wszystkich urządzeń (routery, koncentratory VPN). Dzięki temu odpada konieczność zatrudnienia osób, które posiadają wystarczającą wiedzę, aby skonfigurować taki tunel. Chociaż realizacja IPSec przy pomocy routerów Cisco jest prosta, nie każdy administrator może poświęcić swój czas, by zajmować się utrzymywaniem takich łącz, ich monitoringiem oraz wsparciem w razie potrzeby. Zlecenie usługi jest na pewno prostsze, gdyż to operator przejmuje wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem takiego łącza i tunelu, przy czym każdy liczący się operator telekomunikacyjny posiada wystarczające zasoby sprzętu, personelu i wiedzy, aby móc zapewnić usługę na dostatecznym poziomie.

Po drugie usługa taka może być realizowana prościej – zamiast instalować zaawansowany koncentrator VPN w centrali firmy, można skorzystać z wydzielonych zasobów dużego koncentratora klasy operatorskiej, a we wszystkich oddziałach zainstalować prosty router wspierający tunel do tego koncentratora. Odpowiednia konfiguracja routingu sprawi, że tunele VPN będą się zachowywać dokładnie tak, jak sobie tego życzą administratorzy.

Po trzecie, operator może świadczyć także takie usługi, które nie byłyby dostępne dla firmy ze względu na koszty urządzeń. Przykładem jeszcze do niedawna był tunel SSL VPN, który wymagał bardzo kosztownych koncentratorów. Obecnie taką usługą jest także MPLS – nie zrealizuje jej korporacja, jeśli sama nie jest operatorem telekomunikacyjnym. Usługi polegające na projekcie, realizacji i utrzymaniu łącz IP VPN czy MPLS, świadczy np. Exatel.

Czasami w ten sposób można uzyskać również lepsze wsparcie urządzeń, które firma posiada. Przykładem może być realizowanie dostępu zdalnego z urządzeń mobilnych, takich jak telefony Nokia z klientem VPN, który wymaga specjalnej infrastruktury lub skomplikowanej konfiguracji. Usługi świadczone przez operatorów mogą obejmować zdalny dostęp przy użyciu bezpiecznego IPSec, niektóre firmy oferują dodatkowo autoryzację tokenami.


TOP 200