Kto przejmie Polkomtel?

Duński operator telekomunikacyjny TDC oraz brytyjski Vodafone rozważają możliwość wspólnego zwiększenia udziałów w spółce Polkomtel do poziomu większościowego. PKN Orlen i Polskie Sieci Elektroenergetyczne prawdopodobnie pozbędą się akcji spółki.

Tele Danmark Communications (TDC) rozważa możliwość współpracy z Vodafone, aby uzyskać kontrolę nad Polkomtelem. Obaj operatorzy potwierdzili zainteresowanie przejęciem większościowego pakietu (minimum 51% akcji) operatora sieci komórkowej Plus GSM. Zarówno brytyjski Vodafone, jak i duński TDC posiadają po 19,61% udziałów w polskim podmiocie. "Przed kilkoma tygodniami PKN Orlen i Polskie Sieci Elektroenergetyczne zasygnalizowały możliwość sprzedaży swoich udziałów w Polkomtelu. Dlatego obaj operatorzy są zainteresowani wejściem w posiadanie większego pakietu udziałów w spółce i jeśli nadarzy się okazja, to z pewnością do tego dojdzie. Nie jest to jednak kwestia najbliższych tygodni", wyjaśnił Leszek Kamiński, rzecznik prasowy Polkomtela.

Zarówno Vodafone, jak i TDC zakładają w swojej strategii, że jeżeli nie uda im się wejść w posiadanie pakietu większościowego w podległych im podmiotach, to należy się z takiego przedsięwzięcia wycofać. W przypadku Polkomtela operatorzy rozważają wspólną kontrolę nad firmą. "Obaj potentaci budują międzynarodowe alianse na podobnej zasadzie, ale chyba po raz pierwszy zdarza się tak, że zgadzają się objąć razem pakiet kontrolny. Nie ma nic dziwnego w tym natomiast, że inni dwaj udziałowcy Polkomtela, którzy również posiadają po 19,61% akcji, chcą je sprzedać. Na początku naszej działalności istniało dziesięciu akcjonariuszy. Po pewnym czasie wycofał się Stalexport, który miał 5,5% akcji oraz BIG BANK Gdański SA (z zaledwie 0,5%)" - dodaje Leszek Kamiński.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200