Kto odpowiada za piractwo w firmie

Kara za używanie pirackich aplikacji na firmowych komputerach obciąża pracodawcę. Grozi mu przepadek sprzętu, grzywna, a nawet więzienie.

Kara za używanie pirackich aplikacji na firmowych komputerach obciąża pracodawcę. Grozi mu przepadek sprzętu, grzywna, a nawet więzienie.

Pracownik odpowiedzialny za instalację nielegalnego oprogramowania nie jest bezkarny. Jego odpowiedzialność zależy od procedur, jakie wdrożył pracodawca. Powinien on pisemnie zabronić pracownikowi korzystania z nielegalnego oprogramowania. W jego interesie leży też zawarcie z pracownikiem umowy regulującej warunki korzystania z infrastruktury IT.

Kara za używanie pirackich aplikacji na firmowych komputerach obciąża pracodawcę, nawet jeśli podwładny korzysta z nich bez wiedzy i zgody szefa. I nie chodzi tu tylko o nabycie i zainstalowanie nielegalnej kopii programu. Instalacja w pełni legalnej kopii na większej ilości stanowisk niż przewiduje to licencja czy udostępnienie użytkownikom na serwerze programu bez licencji dostępowej też są kwalifikowane jako piractwo.

Najskuteczniejszą z możliwych formą zabezpieczenia przed piractwem w firmie jest wprowadzenie właściwych procedur - regularny audyt oprogramowania oraz blokady przed instalacją oprogramowania dla szeregowych pracowników. (mt)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200