Kto następny?

W 1985 r. Steve Jobs, jeden z założycieli firmy Apple, otworzył własną firmę i rozpoczął pracę nad rodziną komputerów i stacji roboczych NEXT. Przez ostatnie kilka lat wzbudzały one życzliwe zaciekawienie środowisk informatycznych, jednak sprzedaż wyprodukowanych komputerów nie osiągnęła zapowiadanego wielokrotnie przez Steve Jobs'a sukcesu rynkowego.

W 1985 r. Steve Jobs, jeden z założycieli firmy Apple, otworzył własną firmę i rozpoczął pracę nad rodziną komputerów i stacji roboczych NEXT. Przez ostatnie kilka lat wzbudzały one życzliwe zaciekawienie środowisk informatycznych, jednak sprzedaż wyprodukowanych komputerów nie osiągnęła zapowiadanego wielokrotnie przez Steve Jobs'a sukcesu rynkowego.

Na tegorocznych targach Komputer Expo '93 mogliśmy podziwiać na stoisku firmy Soft-tronik komputery NEXT, zadziwiające swym oryginalnym kształtem, perfekcyjnym obrazem na monitorach oraz stosowaniem multimediów, jak animacja i dźwięk. Komputery te zostały zbudowane przy użyciu procesora Motoroli 68040 z zegarem 25 MHz (NEXTstation) lub 33 MHz (NEXTstation Turbo, NEXTcube Turbo).

Cechą charakterystyczną tych urządzeń, poza doskonałością kolorystyki i grafiki, jest możliwość korzystania z aplikacji obiektowych. Komputery NEXT zawdzięczają tę właściwość rewelacyjnemu systemowi operacyjnemu NEXTstep, który został utworzony wokół MACH Unix kernel. Kernel został opracowany na uniwersytecie Carnegie Mellon (U.S.A.) i zapewnia pracę wielozadaniową, szybką łączność między procesami, podział pamięci i współpracę z różnymi sieciami.

Wielu z nas, nie zdawało sobie sprawy, że zainstalowany w komputerach NEXT przyszłościowy system operacyjny będzie miał aż tak duże możliwości użytkowe.

Warto jeszcze dodać, że w planach firmy NEXT jest opracowanie systemu NEXTstep 486, przeznaczonego do pracy na komputerach PC, zaopatrzonych w procesory 486. Realizacja tych planów może mieć wręcz rewolucyjne następstwa, gdyż byłby to pierwszy system operacyjny obiektowo-zorientowany, dostępny na tak popularną platformę sprzętową. Konkutentów do zawładnięcia tak dużym obszarem zastosowań przybywa. M.in. Microsoft szykuje swój system operacyjny, zorientowany obiektowo, o nazwie Cairo, zaś Apple i IBM utworzyły wspólną firmę o nazwie Taligent, gdzie powstaje podobny w założeniach system Pink. Systemy te ukażą się na rynku, wg wstępnych zapowiedzi w 1995 r. Wydaje się jednak, że wyścig z czasem wygrywa tym razem NEXTstep. Dopracowania wymagają podobno tylko niektóre moduły, współpracujące z urządzeniami peryferyjnymi, zaś cała reszta została już opracowana w 1992 r. Jobs nazwał już system NEXTstep 486 "koniem trojańskim", który ma wprowadzić jego firmę na czoło liczących się na świecie firm komputerowych. Niezależnie od planów związanych z systemem operacyjnym dla mikrokomputerów z procesorem 486, firma NEXT zamierza w maju br. przedstawić na rynku nowe komputery, wyposażone tym razem w procesory RISC.

Nie wiemy, jak będzie wyglądał, zapowiadany na połowę br., NEXTstep 486. Możemy za to dzisiaj opisać pewne charakterystyczne własności istniejącego NEXTstep Release 3, stosowanego w stacjach roboczych NEXT. , związane z nim aplikacje i zestawy obiektów, narzędzia do tworzenia własnych aplikacji i inne programy, są dostarczane użytkownikom komputerów NEXT w formie dysków CD-ROM. System operacyjny i aplikacje porozumiewają się z użytkownikiem przy pomocy interfejsu graficznego. Wśród wielu aplikacji na uwagę zasługuje m.in. FaxReader, posiadajacy wbudowany system rozpoznawania znaków (OCR). Nadsyłany faxsem obraz dokumentu lub pisma, należy najpierw "przetłumaczyć" na znaki ASCII, aby następnie móc go zapisać na dysku. W NEXTstep wystarczy zatoczyć (przy użyciu myszy) pętlę na otrzymanym z faksu obrazie, aby natychmiast mieć do czynienia ze znakami ASCII. Kolejna, ciekawa aplikacja to NEXTMail. Przy jej użyciu możemy korzystać z poczty elektronicznej, przesyłając pliki tekstowe, graficzne oraz, co stanowi nowość dla tego typu poczty, pliki dźwiękowe (audio). Bardzo rozbudowane są możliwości pracy w środowisku sieciowym, zawierającym urządzenia MS-DOS, OS/2, Windows, Macintosh czy Unix. W system wbudowane są język opisu strony PostScript Level 2 i system składu TEX. Dostępne są systemy współpracy z plikami na CD-ROM, plikami w formacie DOS czy Macintosh. Pod ręką jest wiele sterowników - od urządzeń MIDI, SCSI, do wielu drukarek i faxów. Każdy z użytkowników może wybrać swoją wersję językową interfejsu graficznego spośród następujących: angielska, francuska, niemiecka, hiszpańska, włoska, szwedzka i japońska. Programiści mają zapewniony dostęp do języków zorientowanych obiektowo (edytor, debuggery, kompilatory do Objective C, ANSI-C, C++) oraz do zestawów tzw. objects kits, czyli wstępnie zbudowanych obiektów, do wykorzystania przez użytkowników. Wśród tych obiektów są m.in.: Database Kits, do tworzenia aplikacji, które mogą korzystać z baz danych, 3-D Graphics Kits, pozwalających w prosty sposób na dodanie do istniejących aplikacji grafik trójwymiarowych oraz Sound Kit, który umożliwia dodanie do aplikacji głosu. Programiści korzystający z Database Kits, mają pod ręką programy, pozwalające wbudować do tworzonych aplikacji możliwość dostępu do baz danych Sybase i Oracle. Ciekawostkę stanowi dołączenie do CD-ROM wszystkich dzieł Szekspira, słownika Webster'a i księgi cytatów Oxfordu (w wersji angielskiej).

Nawet tak pobieżne i niepełne wyliczanie możliwości systemu operacyjnego NEXTstep daje wyobrażenie, co będzie się działo, gdy te wszystkie aplikacje, narzędzia i możliwości nagle staną się dostępne dla użytkowników PC z procesorem 486. Zorientowany obiektowo, oparty na Unixie system operacyjny może bardzo szybko znaleźć entuzjastów wśród wielu posiadaczy PC 486.


TOP 200