Kto kupi Corela?

Po odwołaniu planowanego połączenia Inprise, narastają spekulacje dotyczące wystawienia na sprzedaż Corel Corporation.

Po odwołaniu planowanego połączenia Inprise, narastają spekulacje dotyczące wystawienia na sprzedaż Corel Corporation.

Przejęcie Inprise miało pozwolić Corelowi skuteczniej konkurować na rynku systemów operacyjnych nie tylko z Red Hat, ale także z Microsoftem. Corel i Inprise specjalizują się bowiem od 2 lat w tworzeniu rozwiązań dla Linuxa. W połowie maja br. poinformowano jednak o anulowaniu planów połączenia. "Corel porzucił zamiar kupna Inprise w swoim najlepiej pojmowanym interesie, ponieważ od czasu podpisanego w lutym br. porozumienia zaszły znaczące zmiany" - stwierdzili w oficjalnym komunikacie przedstawiciele kanadyjskiej spółki.

Uzasadnieniem pogłosek o ewentualnym przejęciu Corela są również słabe wyniki finansowe firmy, która ostatnio regularnie odnotowuje duże straty. W I kwartale 2000 roku finansowego wyniosły one 12 mln USD (przy przychodach w wysokości 44 mln USD). Systematycznie spada wartość sprzedaży - w 1997 r. obroty wyniosły 260 mln USD, rok później - 247 mln USD, a w 1999 r. już tylko 243 mln USD.

O sprzedaży Corela mówi się jednak od dawna. Niemal co roku analitycy zapowiadają, że Corel zostanie przejęty przez inną firmę. Dotychczas Michael Cowpland, założyciel Corela, potrafił temu zapobiec. Czy uda się to również w tym roku?

Przejęcie Corela nie jest problemem, który może niepokoić tylko i wyłącznie użytkowników oprogramowania tej firmy. Ewentualna sprzedaż kanadyjskiej spółki może mieć duży wpływ na cały rynek, choćby dlatego że firma ta jest obecnie najpoważniejszym konkurentem Microsoftu w dziedzinie oprogramowania biurowego. Inny liczący się producent - IBM/Lotus - nie wydaje się zainteresowany inwestowaniem w rozwój pakietu SmartSuite. W efekcie Corel WordPerfect Office jest praktycznie jedynym pakietem biurowym, który zapewnia funkcjonalność porównywalną z Microsoft Office.

Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, że Corel ma znacznie szerszą paletę produktów niż tylko WordPerfect i pakiety oprogramowania graficznego, w tym CorelDraw. Firma opracowuje m.in. sterowniki urządzeń, oprogramowanie do obsługi zdalnego dostępu, aplikacje na platformę Linux, zajmuje się dystrybucją własnej wersji Linuxa, a także produkuje sprzęt wideokonferencyjny i urządzenia wykorzystujące platformę Java.

W opinii specjalistów, niezależnie czy Corel zostanie kupiony, czy połączy się z inną firmą, jego reorganizacja jest nieunikniona. Zagadką pozostaje jedynie, kto zdecyduje się na inwestycję w Corela, którego giełdowa wartość wynosi obecnie ok. 500 mln USD. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są dostawcy usług internetowych, tacy jak Yahoo! i firmy zaangażowane w rozwój sieci bezprzewodowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200