Kto będzie lepszy?

Netscape i Microsoft przygotowują kolejne wersje przeglądarek internetowych.

Netscape i Microsoft przygotowują kolejne wersje przeglądarek internetowych.

Trwają przygotowania do kolejnej rundy pojedynku między Microsoftem a Netscape Communications o rynek przeglądarek internetowych. Obaj producenci oprogramowania opracowali już pierwsze wersje beta nowego Navigatora i Internet Explorera. Na razie nie ujawniają jednak daty ich premiery - prawdopodobnie przeglądarki te pojawią się pod koniec roku.

Okres przejściowy

Od lipca br. Netscape rozpoczyna testy beta pakietu Communicator (zawierającego m.in. przeglądarkę Navigator), oznaczonego symbolem 4.5. Będzie to wersja przejściowa, która poprzedzi zapowiadaną na przyszły rok edycję Communicatora 5.0.

Netscape zamierza uczynić Communicatora 4.5 bardziej atrakcyjnym dla użytkowników korporacyjnych. W wersji 4.5 zaoferuje im lepszą obsługę protokołów LDAP i IMAP, zintegruje w jednej konsoli narzędzia administracyjne. Communicatror będzie wyposażony w nową wirtualną maszynę Javy, zgodną ze specyfikacją JDK 1.1.

Netscape na początku br. podjął decyzję o bezpłatnej dystrybucji swojej przeglądarki, a także o udostępnieniu publicznie kodu źródłowego. Communicator i Navigator, podobnie jak system Linux, mają być uzupełniane o elementy stworzone przez niezależnych programistów. Inicjatywa ta - o nazwie Mozilla - ma umożliwić eliminację błędów, dodanie nowych funkcji, zwiększenie liczby obsługiwanych platform i zapewnić modularność Communicatora. W wersji 4.5 przeglądarka nie będzie jeszcze wspólnym dziełem niezależnych programistów. Netscape zapowiada zmiany w piątej edycji, wyposażonej w nowy interfejs użytkownika. O ile przesądzone jest wprowadzenie polskiego Communicatora 4.5, o tyle nie zapadła jeszcze decyzja, czy polonizowane będą kolejne wersje.

IE dla programistów

Dokładnych informacji o Internet Explorer 5.0 Microsoft na razie nie ujawnił. Wczesną wersję beta natomiast udostępniono programistom.

Wiadomo że przeglądarka będzie wyposażona w ten sam interfejs, co wersja 4.0. Microsoft zapowiada poprawę sposobu wyświetlania stron i ulepszenie obsługi niektórych elementów, np. ramek i tabel. W piątym IE użytkownicy mogą liczyć na obsługę takich standardów, jak dynamiczny HTML, język XML czy zestaw szablonów Cascade Style Sheet (CSS). Wersja beta ma ukazać się latem. Polski Explorer 5.0 pojawi się tradycyjnie ok. 5 tygodni po wersji amerykańskiej.

Nowości Netscape Communicatora 4.5

Smart Browsing - ułatwione wyszukiwanie tematyczne stron WWW.

Roaming Access - usługa pozwalająca na zachowanie indywidualnych ustawień przeglądarki, dostęp do jednej skrzynki pocztowej czy terminarza z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Mission Control Desktop - zintegrowana konsola administratora, pozwalająca zarządzać aktualizacją wszystkich przeglądarek pracujących w intranecie.

Nowości Internet Explorera 5.0

Przenoszenie obiektów między stronami przy wykorzystaniu techniki "przenieś i upuść".

Automatyczna aktualizacja do wersji IE 5.0 w aplikacjach wykorzystujących przeglądarkę.

Obsługa XML, dynamicznego HTML i Cascade Style Sheet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200