Księgowi na Linuxie

Pro-Test oferuje polskie oprogramowanie na platformę Linux.

Pro-Test oferuje polskie oprogramowanie na platformę Linux.

Bezpłatny system Linux przyciągnął uwagę, gdy zaczął zyskiwać poparcie wielu znanych producentów oprogramowania. Aplikacje przeznaczone na tę platformę mają w ofercie również nieliczne polskie firmy. Pod kontrolą Linuxa mogą pracować programy do wspomagania pracy przedsiębiorstw ProFINN 2000 i ProMAGG warszawskiej firmy Pro-Test.

Polskie jaskółki

ProFINN 2000 to system ekonomiczno-księgowy, w skład którego obok pakietu podstawowego wchodzą też moduły do analiz ekonomicznych, fakturowania, środków trwałych, ewidencji wyposażenia, przelewów bankowych i rozrachunków dewizowych.

ProMAGG to system magazynowy, współpracujący z ProFINN 2000, umożliwiający fakturowanie sprzedaży towarów i usług. Oprogramowanie współpracuje z drukarkami i kasami fiskalnymi. Oba pakiety mogą pracować na platformie Linux, a także DOS, Windows 3.x, Windows 95/98, Windows NT, NetWare i Unix.

Jak twierdzą przedstawiciele Pro-Test, od pewnego czasu widać wzrost popularności systemu Linux - od września 1997 r. do listopada 1998 r. Pro-Test zainstalował aplikacje pracujące na platformie Linux w 45 firmach. Wcześ-niej takich wdrożeń było zaledwie 12. Natomiast już na początku 1999 r. firma przewiduje realizację ok. 30 instalacji. Dla porównania - wszystkich instalacji systemu księgowego ProFINN jest obecnie ponad 800, systemu magazynowego ProMAGG - ponad 200.

Przykłady firm, które zdecydowały się przejść na platformę Linux w działach księgowości, to m.in. zarząd i sieć hoteli Orbis (58 hoteli), Polski Związek Motorowy wraz z 13 spółkami na terenie kraju, Towarzystwa Ubezpieczeniowe ATU i ATU Life, Sanatorium Uzdrowiskowe w Ciechocinku, Biura Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy.