Książka SPEED już w polskim przekładzie

20 listopada ukazała się polska edycja książki „SPEED bez granic w cyfrowym świecie”, której autorem jest Aleksander Poniewierski, światowy ekspert w dziedzinie tranformacji cyfrowej i częsty gość specjalny konferencji organizowanych przez Computerworld.

„SPEED bez granic w cyfrowym świecie” to przewodnik po rzeczywistości czwartej rewolucji przemysłowej, w której przyśpieszenie dyktuje zasady gry obowiązujące w biznesie i w naszym codziennym życiu. Globalny pęd to efekt rozwoju i synergii tzw. Wielkiej Czwórki, czyli technologii takich jak mobilność, chmura obliczeniowa, Internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI), oraz tempa wdrażania opartych na nich innowacji.

Jak w przypadku każdej rewolucji przemysłowej, zmiany, które przynosi transformacja cyfrowa, są nieuchronne i dokonują całkowitego przemodelowania życia ludzi. Chcąc nie chcąc, każdy w niej uczestniczy, a niechęć do technologii i nowości nie powstrzyma zachodzących zmian.

Zobacz również:

  • Firmy w Polsce wydają na transformację cyfrową do 5 proc. rocznych przychodów
  • Eskalacja naruszeń danych o zdrowiu napędza wydatki na cyberbezpieczeństwo w sektorze urządzeń medycznych

Zdaniem Aleksandra Poniewierskiego aktywny udział w tym procesie to dziś być albo nie być dla większości firm.

„W tym przyspieszeniu trzeba się umieć odnaleźć, bo wczorajsze metody po prostu już nie działają i trzeba znaleźć dla biznesu kompletnie nowe sposoby działania” – mówi autor. – „W książce wyjaśniam, co robić, żeby popłynąć na fali transformacji cyfrowej, nie utonąć, ale też jej nie przegapić. To jest główne przesłanie, które chcę przekazać swoim czytelnikom” – dodaje.

Tytuł odnosi się do prędkości rewolucyjnych zmian, ale to też akronim, w którym Aleksander Poniewierski znalazł klucz do uporządkowania skomplikowanego zjawiska technologicznego przeobrażania świata. Kolejne rozdziały książki poświęcone kluczowym zagadnieniom czwartej rewolucji przemysłowej składają się właśnie na SPEED:

Security – bezpieczeństwo, prywatność i zaufanie

Partnership – partnerstwo i współpraca

Emerging technologies – nowoczesne technologie

Economy – gospodarka oparta na danych;

Digital transformation – transformacja cyfrowa firm i instytucji.

Książka, pierwotnie wydana w 2019 r. w wersji angielskiej, powstała przed pandemią, która sprawiła, że Wielka Czwórka technologii szczególnie zyskała na znaczeniu, a korzystanie z technologii cyfrowych upowszechniło się jeszcze bardziej. - "W SPEED napisałem o innowacjach, co do których było oczywiste, że muszą zostać przez ludzi wykorzystane. I w pandemii zostały one masowo wykorzystane! Po doświadczeniu ostatnich miesięcy napisałbym dokładnie taką samą książkę, bo pandemia pokazała, że nawet jeśli nie chcesz wejścia w świat przemian cyfrowych, i tak w nim jesteś. Pandemia uzmysławia nam, że to, co opisałem w książce, jest nieuchronną przyszłością" – przekonuje autor książki.

O transformacji cyfrowej i technologicznym speedzie Computerworld porozmawia w grudniu z autorem w redakcyjnym podcaście.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200