Krzemowa błyskawica?

Firma ClearSpeed Technology opracowała procesor, który, zdaniem jej przedstawicieli, jest najszybszym układem obliczeniowym na rynku i kilkukrotnie przewyższa wydajnością produkty Intela i AMD.

Procesor ten przeznaczony jest do stosowania w komputerach biurkowych, a jego nazwa to ClearSpeed CS301. Szczytowa moc obliczeniowa układu to 25 gigaflopów lub 25 mld operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych na sekundę.

Procesory AMD, Intela czy Apple średnio dysponują mocą kilkunastu mln flopów, a superkomputery wykorzystujące grupy procesorów ok 1 teraflopa.

Zobacz również:

Przedstawiciele producenta twierdzą, że układ ClearSpeed zmieni dzisiejszy rynek procesorów. CS301 pracuje w trybie wielowątkowości i pozwala na 64-ścieżkowe, równoległe przetwarzanie danych. Co ciekawe procesor może pracować także jako kooprocesor współpracujący z procesorami Intela czy AMD. W tym celu należy go umieścić w specjalnej karcie rozszerzeń. Można go także używać w serwerach blade czy klastrach oraz jako samodzielny procesor wbudowany w układ DSP.

Producent twierdzi, że układ może być instalowany nawet na katach PC, co pozwala na jego wykorzystanie jako dodatkowej jednostki obliczeniowej w notebookach. Cena układu to ok 16500 USD. Oficjalna premiera układu będzie miała miejsce w tym tygodniu podczas kalifornijskiej imprezy Microprocessor Forum 2003.