Kryzys nie zaszkodzi rozwojowi szybkich sieci Ethernet

W raporcie opracowanym przez Infonetics Research można przeczytać, że kryzys ekonomiczny nie zaszkodzi producentom szybkich sieci Ethernet 10 Gb/s. Zapotrzebowanie na takie usługi rośnie tak szybko, że pomimo spowolnienia gospodarki, producentom przełączników, routerów i innych urządzeń sieciowych nie grozi recesja.

Raport przewiduje, że przychody na rynku sprzętu i usług Ethernet 10 Gb/s wyniosą w 2008 r. 9,5 mld USD, a w następnych czterech latach można się spodziewać prawdziwego boomu i lawinowego wzrostu popytu na usługi i rozwiązania Ethernet 40 Gb/s. Infonetics szacuje, że między 2007 i 2011 rokiem popyt na tego rodzaju rozwiązania będzie rósł w tempie 59% rocznie. Dlatego wiele firm telekomunikacyjnych, dostawcy usług sieciowych oraz producenci sprzętu i oprogramowania zamierzają w najbliższym czasie zainwestować miliony dolarów w rozwój nowych technologii 40 i 100 Gb/s.

Niektórzy chcą przeskoczyć fazę rozwoju sieci 40 Gb/s i przejść od razu z marszu na technologię 100 Gb/s, ale analitycy ostrzegą, że może to być błędna kalkulacja. Rzecz w tym, że rozwiązania 100 Gb/s będą na początku bardzo drogie i popyt na nie może wzrosnąć dopiero po 2012 r. Do tego czasu firmy będą raczej zainteresowane technologią 40 Gb/s.

Zobacz również:

  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji
  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE
  • Czy AI zmieni działanie firm?

Podsumowując - Infonetics podaje, że liczba wprowadzonych na rynek portów (przesyłających dane z szybkością 10 i więcej Gb/s, instalowanych w urządzeniach kupowanych przez firmy oraz dostawców usług sieciowych) wzrośnie w latach 2007 do 2011 siedmiokrotnie, podczas gdy przychody na rynku usług wykorzystujących połączenia 10, 40 i 100 Gb/s przekroczą w 2011 r. kwotę 20 mld USD. Warto też odnotować fakt, że w 2007 r. na rynek trafiło o 140% więcej portów Ethernet 10 Gb/s niż w 2006 r. Kolejne lata będą według zapewnień analityków również łaskawe dla tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200