Kryptografia nie dla każdego

Problem ochrony danych jest na ogół nie doceniany w naszym kraju, gdzie przeważają komputery PC, nie dające żadnych narzędzi w tej dziedzinie.

Problem ochrony danych jest na ogół nie doceniany w naszym kraju, gdzie przeważają komputery PC, nie dające żadnych narzędzi w tej dziedzinie. Nawet ludzie, których problem ten dotyczy bezpośrednio uważają, że tak naprawdę to mało jest danych, wymagających skutecznej ochrony. Tymczasem na świecie problemowi temu poświęca się wiele uwagi i to nie tylko pod kątem ochrony danych wojskowych, ale głównie danych ekonomicznych, ważnych dla poszczególnych przedsiębiorstw. W efekcie, problemami skutecznej ochrony zajmują się jedynie teoretycy oraz ci praktycy, których zmusza konieczność ekonomiczna (konkurent lub nieuczciwy pracownik wykorzystał ich bazę danych o klientach, podkopując mocno ich pozycję rynkową).

Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, jedyny na naszym rynku wydawca poważnej i trwałej literatury technicznej, postanowiły wznowić pulikację znakomitej książki o teoretycznych problemach szyfrowania danych. Zagadnienia szyfrowania wymagają sporego przygotowania teoretycznego, dobrej znajomości algebry i matematyki teoretycznej oraz umiejętności programowania na poziomie zawodowym. Nie są to więc sprawy dla okazjonalnego użytkownika komputerów, ale raczej dla programistów zajmujących się tworzeniem bezpiecznych aplikacji bankowych czy handlowych.

W książce omówiono algorytmy szyfrowania, od najprostszych szyfrów podstawieniowych aż po skomplikowane algorytmy z kluczem publicznym oraz ich realizacje komputerowe. Autorka omawia także ważne zagadnienia identyfikacji użytkownika danych, dostępu do danych po odszyfrowaniu, ograniczenia dostępu, przywilejów, itd. Pokazano istniejące zagrożenia dla chronionych danych, metody wnioskowania umożliwiające odczytywanie informacji na podstawie ograniczonych danych statystycznych, sposoby atakowania ochrony i zabezpieczenia przed nimi.

Książka zawiera liczne ćwiczenia i jest przeznaczona głównie dla studentów wyższych uczelni i ludzi zajmujących się zawodowo tworzeniem bezpiecznych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200