Kryptoanalitycy wyjaśniają zagadki historii

Kryptoanalitycy wyjaśnili kolejne zagadki II Wojny Światowej dzięki rozszyfrowaniu zachowanych depesz Enigmy. Wśród nich znalazły się m.in. zagadka śmierci niemieckich generałów, uczestników spisku przeciwko Hitlerowi.

Geoff Sullivan i Frode Weierud nie są historykami - pierwszy jest programistą, drugi pracuje w CERN. Jednak dzięki ich pracy historycy zajmujący się Drugą Wojną Światową otrzymali bezcenny materiał w postaci tajnych depesz wysyłanych przez niemieckie wojska w czasie działań wojennych. W ciągu kilku lat rozszyfrowali niemal 800 depesz o łącznej długości ponad 100 tys. znaków, wysłanych od 1941 do 1945 roku przez Wehrmaht oraz SS. Tylko 12 depesz pozostało nierozszyfrowanymi, głównie z powodu niekompletności lub zastosowania innych szyfrów niż Enigma.

Wiadomości pochodzą z różnych okresów i różnych miejsc - między innymi z Operacji Barbarossa w 1941 roku i stanowią bezcenny materiał dla historyków opisujących działania wojsk na terenie Litwy i Łotwy w trakcie kampanii Hitlera przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Kolejna duża grupa depesz pochodzi z obozu koncentracyjnego Flossenburg zlokalizowanego przy granicy czesko-niemieckiej. Wśród nich znalazły się m.in. rozkazy i raporty z egzekucji niemieckich generałów, którzy zostali zesłaniu do obozu po podjętej w 1944 roku próbie zabicia Hitlera. Szczegóły śmierci uczestników spisku były do tej pory nieznane - odszyfrowane depesze pozwaliły ustalić że pięciu wojskowych (wśród nich admirał Wilhelm Canaris) powieszono dokładnie 9 kwietnia 1944 roku na polecenie ówczesnego szefa Gestapo - SS-Gruppenfuehrera o nazwisku Mueller. W kolejnych egzekucjach, które odbyły się tydzień później rozstrzelano generała Friedricha von Rabenau. Prawdopodobny zabójca Kurt Stawitzki, były komendant obozu w Lwowie, wysłał zaraz potem depeszę raportującą że generał został zabity w wyniku ostrzału z nisko przelatujacego myśliwca amerykańskiego.

Szczegółowe informacje o technikach dekryptażu oraz jego wyniki można znaleźć na stronie Frode Weieruda:http://frode.home.cern.ch/frode/crypto/Rabenau/index

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200