Krótko: Sun kupuje nieznaną firmę Montalvo

Montalvo Systems to mały, niedawno powstały producent układów mikroprocesorowych. Wartość transakcji nie została ujawniona. Zakup Suna ma umożliwić wykorzystanie technologii opracowanych przez tą firmę w nowych generacjach mikroprocesorów firmy, a w efekcie wyraźniejsze odróżnienie oferty Suna od systemów oferowanych przez innych producentów.

Sun Microsystems jest jedną z niewielu pozostałych na rynku firm, która sama projektuje mikroprocesory wykorzystywane w jej własnych serwerach, jak najnowsze modele układów T2 (Niagara 2) wyposażone w osiem zintegrowanych jednostek CPU.

Montalvo Systems opracowywała architekturę mikroprocesorów o niskim poborze energii, które mogłyby konkurować z produktami oferowanymi obecnie przez Intela i AMD. Wiadomo, że ich unikalnymi cechami są możliwość asynchronicznej pracy zintegrowanych w układzie rdzeniu CPU oraz ich zróżnicowana konstrukcja. Informacje o Montalvo Systems są jednak bardzo skąpe i nawet na stronie internetowej tej firmy trudno znaleźć ich więcej.

Firma Montalvo zapowiadała niedawno, że ma sposób na Intela i jego procesory.


TOP 200