Krótki żywot wypalanych nośników CD

Istnieją różne, często sprzeczne ze sobą, opinie o przechowywaniu danych na nośnikach cyfrowych, takich jak płyty CD czy DVD. Ekspert od pamięci masowych w IBM Deutschland, Kurt Gerecke, twierdzi, że aby uniknąć konieczności wypalania nowych CD co kilka lat, do składowania danych lepiej używać taśm magnetycznych.

W jego opinii, wypalane płyty CD, w przeciwieństwie do tłoczonych, mają relatywnie krótki okres trwałości - od dwóch do pięciu lat, w zależności od jakości płyty. Twierdzi on, że żywot takich płyt można jedynie nieznacznie przedłużyć, przechowując je w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Problem leży w degradacji materiału. Dyski optyczne powszechnie używane do wypalania, takie jak CD-R czy CD-RW, mają powierzchnię zapisu składającą się z warstwy barwnika organicznego, która może być modyfikowana przez wypalanie danych. Proces degradacji może 'przesuwać' dane na powierzchni, aż staną się nieodczytywalne dla lasera.

Gerecke twierdzi, że większość tanich płyt sprzedawanych w sklepach dyskontowych czy marketach ma okres trwałości nie przekraczający dwóch lat. Niektóre, lepszej jakości, płyty oferują dłuższy okres trwałości, ale nie przekracza on na ogół pięciu lat. Ponadto odróżnienie płytki CD wysokiej jakości od płytki niskiej jakości jest trudne, ponieważ niewielu dostawców podaje takie informacje.

Także dyski twarde mają swoje ograniczenia. Problem z dyskami twardymi nie dotyczy samych powierzchni zapisu, ale łożyskowania dysku. W dyskach gorszej jakości łożysko zużywa się szybciej. Specjalista z IBM Deutschland rekomenduje używanie dysków o obrotach 7200 na minutę, które mają łożyska najwyższej jakości.

W związku z ograniczoną trwałością wypalanych płytek CD, Gerecke sugeruje używanie taśm magnetycznych, które, według jego zapewnień, maja trwałość od 30 do 100 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200