Krótka lista najbardziej niedocenianych technologii w IT

Sztuczna inteligencja przyćmiła ostatnio wszystko, ale technologia, która umożliwia sztuczną inteligencję, utrzymuje rozwój firmy i rozwija podstawową misję IT i firmy, zbyt często jest pomijana, niewykorzystywana i niedofinansowana.

Fot. Christina Morillo/Pexels

Generatywna sztuczna inteligencja, a dokładniej ChatGPT, podbiła świat korporacji w 2023 roku, a dyrektorzy zarządów, prezesi i inni członkowie kadry kierowniczej faworyzowali (a czasem obawiali się) tej technologii.

Ich entuzjazm jest uzasadniony, ponieważ wiele badań wykazało, że sztuczna inteligencja zapewnia dużą wartość i zwrot z inwestycji. Na przykład IBM stwierdził, że średni zwrot z inwestycji w inicjatywy AI w całym przedsiębiorstwie wynosi 5,9%, a najlepsze w swojej klasie firmy "osiągają godny pozazdroszczenia 13% zwrot z inwestycji".

Zobacz również:

  • HPE i NVIDIA łączą siły w pracy nad rozwiązaniem genAI
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Nic dziwnego, że wszyscy o tym mówią.

Tak, ostatnie postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji były przełomowe i mają rewolucyjny potencjał, ale – z całym szacunkiem - sztuczna inteligencja nie jest jedyną krytyczną technologią w mieście. Sztuczna inteligencja - podobnie jak wszystkie zaawansowane technologie - jest zbudowana na barkach wielu innych technologii, które wydają się w ogóle nie zdobywać chwały.

Czy nie nadszedł czas, aby niektóre z tych pomijanych i niedocenianych technologii otrzymały należne im miejsce?

Uważamy, że tak.

Mając to na uwadze, poprosiliśmy grupę liderów IT i analityków technologicznych, aby wymienili, jakie ich zdaniem są niedoceniane technologie, dlaczego są pomijane i dlaczego nie powinny. Oto technologie, które ich zdaniem należą do najbardziej niedocenianych w dzisiejszym IT.

Oprogramowanie do zarządzania IT

CIO i ich zespoły nie mogą wykonywać swojej pracy ani budować i zarządzać rozległym stosem technologicznym, wymaganym do obsługi sztucznej inteligencji i wszelkich innych nowomodnych technologii wchodzących obecnie na rynek, jeśli nie mają kontroli nad swoim środowiskiem IT.

Oprogramowanie do zarządzania IT pomaga im wykonać to zadanie - i osiągnąć praktycznie idealny stopień stabilności i niezawodności.

"Wszystko, co należy do kategorii narzędzi do zarządzania IT, jest często odkładane na bok, ale są to konie robocze IT" - mówi John Buccola, CTO firmy E78 Partners, która świadczy usługi konsultingowe i zarządzane w zakresie technologii finansowych i innych profesjonalnych obszarów.

Narzędzia, które Buccola zalicza do tej klasy "niedocenianych bohaterów", obejmują Active Directory oraz rozwiązania do zarządzania dostępem i tożsamością. ("Naprawdę upraszczają one środowiska, które są heterogeniczne" - zauważa Buccola, który jest również członkiem południowokalifornijskiego oddziału Society for Information Management).

"Nie trzeba o nich myśleć. One po prostu działają, a tego właśnie ludzie oczekują od IT" - dodaje.

Innymi narzędziami, na które warto zwrócić uwagę, są rozwiązania do zarządzania usługami IT (ITSM) i IT Infrastructure Library (ITIL) - które według Buccoli są szczególnie ważne dla utrzymania wydatków na IT w ryzach.

Wystarczy pomyśleć, jak gwałtownie mógłby wzrosnąć koszt usług przetwarzania w chmurze, gdyby nikt nie miał na to wpływu. Jak mówi Buccola: "Coś musi nad tym czuwać, aby koszty związane z tymi zasobami nie wymknęły się spod kontroli".

Rzeczywiście, prawie niemożliwe byłoby znalezienie CIO, który nie musiałby zarządzać kosztami IT - coś, co byłoby trudne do zrobienia bez narzędzi do zarządzania.

"O tych rzeczach nie mówi się zbyt wiele, ale są one niezbędne dla zespołów IT" - dodaje Buccola.

Przetwarzanie w chmurze

Cofnijmy się 15 lat wstecz, kiedy chmura była technologią generującą cały szum, a analitycy próbowali oddzielić rzeczywistość od szumu.

Dziś model ten nie wydaje się już takim cudem, ale gdy się nad tym zastanowić, chmura nadal zasługuje na wiele pochwał.

"To była jedna z najbardziej sprzyjających zmian technologicznych, jakie kiedykolwiek mieliśmy, a dzięki przejściu do chmury możemy robić wszystko inne, co robimy teraz. Zeszła jednak całkowicie na dalszy plan, ponieważ sztuczna inteligencja pochłonęła całe powietrze" - mówi Mark Taylor, dyrektor generalny Society for Information Management (SIM).

Mimo że wiele osób nadal dostrzega ogromną moc transformacyjną chmury, badania sugerują, dlaczego jej znaczenie jest bagatelizowane. Pewne wskazówki można znaleźć w ankiecie Cloud Business Survey 2023, przeprowadzonej przez firmę PwC. Badanie wykazało, że 78% ankietowanych dyrektorów wdrożyło chmurę w większości lub we wszystkich obszarach działalności, ale ponad połowa stwierdziła, że nie osiągnęła oczekiwanych rezultatów, takich jak redukcja kosztów, zwiększona odporność i nowe kanały przychodów.

PwC sugeruje jednak, że wina nie leży po stronie chmury obliczeniowej, ale sposobu, w jaki organizacje z niej korzystają: "Przejście do chmury lub prowadzenie części działalności w chmurze to nie to samo, co korzystanie z chmury. Co to tak naprawdę oznacza i czego wymaga? Około 10% ankietowanych najwyraźniej zna odpowiedź: odkryli oni na nowo swoje firmy dzięki chmurze, zgłaszają mniej barier w realizacji wartości i robią to w tempie dwukrotnie wyższym niż inne firmy. I nawet w obecnym środowisku biznesowym spodziewają się stałego wzrostu przychodów o 15% lub więcej".

Systemy ERP oparte na chmurze

Oparte na chmurze planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP) to kolejna zakulisowa technologia, która często jest pomijana na rzecz nowszych, bardziej błyszczących technologii, mówi Jeff Stovall, CIO w Abt Associates, który dodaje, że oparte na chmurze ERP rzadko są uznawane za krytyczne dla cyfrowej transformacji.

"Robimy ERP od wielu lat, robimy te projekty ERP od dziesięcioleci, ale dzięki ERP w chmurze następuje zmiana w sposobie, w jaki biznes może wprowadzać innowacje" - mówi Stovall, który jest również byłym CIO urzędu miasta Charlotte i członkiem zarządu SIM.

Stovall twierdzi, że dzięki przejściu z rozwiązań on-prem do chmury, organizacje mogą na nowo wyobrazić sobie swoje procesy biznesowe i przekształcić sposób, w jaki wykonywane są podstawowe aspekty ich pracy. "Jest to katalizator transformacji, ale jest to pomijany katalizator, ponieważ tak bardzo oswoiliśmy się z koncepcją ERP, że nie myślimy o jego możliwościach transformacyjnych" - dodaje.

W rzeczywistości Stovall widzi, że niektóre organizacje pozostają przy lokalnym systemie ERP, nawet jeśli starają się przekształcić inne elementy swojego środowiska IT i procesów biznesowych - nie zdając sobie sprawy, o ile więcej mogłyby osiągnąć, gdyby zmodernizowały ten fundamentalny rdzeń przedsiębiorstwa i obsługiwane przez niego procesy.

Narzędzia do migracji do chmury

Yugal Joshi, partner w firmie badawczo-doradczej Everest Group, wymienia narzędzia do oceny chmury jako kolejną technologię, która jest niedoceniana - i niedostatecznie wykorzystywana.

Narzędzia do oceny i migracji do chmury lub platformy do wdrażania chmury pomagają zespołom IT analizować i rozumieć aplikacje i infrastrukturę chmury, dzięki czemu mają informacje wymagane do stworzenia solidnej mapy drogowej wdrażania chmury.

Oczywiście inne technologie, takie jak oprogramowanie do audytu IT, mogą tu pomóc, podobnie jak ręczne oceny, ale Joshi twierdzi, że narzędzia do oceny chmury udowodniły, że zwiększają szanse powodzenia inicjatyw cloudowych.

"CIO czasami myślą, że nie potrzebują tego narzędzia, ponieważ przejście do chmury stało się tak wszechobecne. Myślą, że migracja jest łatwa, ale jest ona złożona, a wybór dostawców i ofert chmury wzrósł, [zwiększając tę złożoność]" - wyjaśnia Joshi.

Podstawowa infrastruktura IT i zaplecze biurowe

Podobnie, Kumud Kokal, CIO w Farmers Business Network, wymienia jako niedoceniane podstawowe technologie w środowisku IT, które kiedyś były cudami, ale nikt już nie zastanawia się nad ich wartością. Konkretne technologie, które wymienia, obejmują systemy płacowe (które płynnie dostarczają pracownikom należne im pieniądze) i sieci WiFi (które zapewniają łączność w każdym miejscu).

Jak mówi, niedocenianie ma swoją wadę: CIO często stają przed wyzwaniami, gdy proszą o wystarczającą ilość pieniędzy na utrzymanie tych niewidocznych technologii.

Artykuł pochodzi z CIO.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200