Kroniki kryminalne

Przestępstwa komputerowe w Kodeksie Karnym
Pozostałe osoby to pojedyncze przypadki skazania z innych paragrafów artykułu 270 (16 osób) oraz artykułów: 287 (6 osób), 130 (4 osoby) i 269 (2 osoby). Jak łatwo się zorientować, w przypadku czynów typowo hakerskich, do więzienia idzie się zwykle za "grubsze" sprawy, głównie przeciwko organom państwowym. Stąd też liczba odsiadujących wyrok osób jest stosunkowo niska.

Czy zatem żyjemy w aż tak bezpiecznym kraju? Ależ skąd! Z przygotowanego niedawno przez firmę McAfee raportu wynika, że w wielu firmach panuje przekonanie, iż włamanie do systemu komputerowego automatycznie podważa wiarygodność firmy. Dlatego 30 procent badanych przedsiębiorstw nie chce o incydencie powiadamiać nikogo. Dalsze 23 procent skontaktowałoby się wyłącznie z partnerami handlowymi. Tylko 21 procent firm deklaruje, że o wycieku informacji poinformowałoby swoich klientów! Czy nadal ufasz swojemu internetowemu bankowi?...

W ciągu zaledwie dwóch lat - pomiędzy 2002 a 2004 r. - liczba odnotowywanych incydentów związanych z bezpieczeństwem w Internecie zwiększyła się pięciokrotnie. W marcu tego roku wykryto aż 2,8 tys. stron 'phisherskich' - m. in. fałszywych witryn bankowych i, zdaniem ekspertów ds. walki z sieciowymi zagrożeniami, liczba ta nadal będzie rosnąć. Nic więc dziwnego, że z początkiem lutego Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie ogłosiła rozpoczęcie działalności pierwszej w Polsce Pracowni Monitorowania Internetu, w ramach której policjanci będą się szkolić, jak przeciwdziałać cyberprzestępczości. "Zakres szkoleń jest zróżnicowany i obejmuje m.in. technologie internetowe w przestępstwach gospodarczych i kryminalnych, wyszukiwanie i identyfikacja osób w środowisku internetowym, zarządzanie bezpieczeństwem w Internecie, wyszukiwanie i badanie dowodów elektronicznych, kwestie związane z naruszaniem praw autorskich" - tłumaczy w rozmowie z PCWK Online nadkom. Jerzy Kosiński.

Cybernetyczny atak nie stanowi już żadnego problemu nawet dla mniej wprawnych użytkowników komputerów - świadczy o tym skala niektórych przestępstw, np. ataków botnetów, czyli sieci nawet kilkudziesięciu tysięcy komputerów, nad którymi przejęto kontrolę bez wiedzy ich posiadaczy. Ofiarą komputerowych przestępców może paść każdy - proceder ten jest o tyle niebezpieczny, iż często o tym, iż padliśmy ofiarą cyberprzestępców, dowiadujemy się długo po fakcie. Dlatego specjaliści zalecają:

- zainstalować aplikacji antywirusowej i firewalla

- nie odpisywać na żadne maile od nieznanych osób, z ofertami pracy, informacjami o nagrodach, promocjach, oferujący szybki zarobek

- nie przesyłać pocztą elektroniczną żadnych poufnych danych, takich jak identyfikatory i hasła do kont bankowych, numery PIN itp

- pod żadnym względem nie klikać łączy zawartych w mailach od instytucji finansowej bez wcześniejszego sprawdzenia wiarygodności źródła.

- wpisywać dane do konta w banku internetowym tylko na oficjalnej stronie banku

Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności informacji bankowej, zawsze można skorzystać z oferowanych przez instytucje finansowe telefonicznych infolinii.

Wywiad z Luizą Sałapą, rzecznikiem Centralnego Zarządu Służby Więziennej

PC World Komputer: Czy to prawda, że więźniowie mają zajęcia, w czasie których korzystają z komputerów podpiętych do Internetu?

Luiza Sałapa: Tak, to prawda. Wielu więźniów w trakcie przebywania w zakładzie karnym kończy edukację (szkoły zawodowe, technika). W ramach zajęć pracują nie tylko z "klasycznym" szkolnym wyposażeniem, ale także z komputerami podłączonymi do Internetu.

A jak jest z dostępem do Internetu w celach? Czy jest on możliwy?

Nie, absolutnie nie wchodzi w grę.

Jak Pani ocenia polskie praw dotyczące przestępstw związanych z komputerami? Jak jest z jego aktualnością i restrykcyjnością?

Reprezentuję to ogniwo wymiaru sprawiedliwości, które zajmuje się wykonywaniem kar a nie oceną ich restrykcyjności.

Dobrze. Proszę mi w takim razie powiedzieć, czy - jak to niedawno miało miejsce na Zachodzie Europy - również w Polsce planowane jest wprowadzenie elektronicznych obroż dla skazańców?

LS: Obroże może niekoniecznie, natomiast 20 kwietnia w Sejmie pani poseł Piekarska miała pierwsze czytanie dotyczące nadzoru elektronicznego nad skazanymi za drobne wykroczenia, którzy niekoniecznie muszą odbywać karę w więzieniu.


TOP 200