Krok w kierunku ATM

Klient LANE i nowy WinSock znajdą się w kolejnych wersjach Windows.

Klient LANE i nowy WinSock znajdą się w kolejnych wersjach Windows.

Microsoft i inni znaczący producenci sprzętu i oprogramowania ogłosili dostępność dwóch nowych rozwiązań, które ułatwią implementację sieci typu ATM w skali całych firm (nie tylko na poziomie ich sieci szkieletowej).

Grupa producentów oprogramowania sieciowego uzgodniła nową wersję WinSock API, dzięki której programiści będą mogli pisać aplikacje dla systemu Windows bezpośrednio komunikujące się z sieciami standardu ATM i wykorzystujące możliwości oferowane przez tego typu sieci.

Istotnym wydarzeniem sprzyjającym rozwojowi ATM jest ogłoszenie przez Microsoft, że w kolejnych wersjach systemów operacyjnych Windows 95 i Windows NT, znajdzie się oprogramowanie klienckie ATM LAN Emulation (LANE) opracowane wspólnie z firmą Fore Systems. Technologia LANE powoduje, że sieci ATM widoczne są dla aplikacji nie obsługujących ATM-u jako standardowe sieci Ethernet lub Token Ring. Pozwoli to każdemu użytkownikowi Windows 95 i Windows NT korzystać bezpośrednio z dobrodziejstw oferowanych przez ATM bez potrzeby posiadania specjalnych aplikacji pisanych pod kątem standardu sieciowego.

Nowy WinSock

Nowa specyfikacja WinSock, opracowana wspólnie przez 38 firm sieciowych, m.in. Microsoft, Intel i Cisco, oznaczona jest numerem 2.0. Rozszerza ona funkcjonalność WinSock poza sieci TCP/IP, tak jak to miało miejsce dotąd i udostępnia programistom możliwość tworzenia aplikacji zgodnych z sieciami ATM.

Choć pierwsze aplikacje bazujące na WinSock 2.0 API nie będą dostępne wcześniej niż na początku przyszłego roku, to należy się spodziewać, że nowy standard spotka się z powszechną akceptacją programistów i już wkrótce dostępnych będzie wiele aplikacji umożliwiających dostęp do wszystkich popularnych usług sieciowych.

Największym dotychczasowym problemem aplikacji dla ATM był fakt, że powstawały one na podstawie interfejsów programistycznych API oferowanych przez różnych producentów. Obecnie aplikacje te tworzone będą za pośrednictwem standardowego interfejsu, co może pomóc w rozwoju rynku ATM.

WinSock 2.0 jest już wbudowany w najnowszą wersję Windows NT. Wersja beta tego oprogramowania dla systemu operacyjnego Windows 95 zapowiadana jest na koniec listopada. Pełna wersja WinSock 2.0 dla Windows 95 pojawi się na rynku w I kw. 1997 r.

Emulacja LAN-u

Elementem integrującym istniejące obecnie na rynku aplikacje z szybką technologią sieciową ATM jest emulacja sieci LAN - LANE. Dzięki niej aplikacje "nie widzą" tak naprawdę sieci ATM, ale sieć Ethernet lub Token Ring, w której potrafią bez żadnych przeszkód pracować.

Już w przyszłym roku oprogramowanie LANE znajdzie się standardowo w Windows 95 i Windows NT. Zapełni ono lukę czasową, jaka istnieje między wprowadzeniem w sieci korporacyjnej urządzeń ATM a implementacją aplikacji przesyłających dane zgodnie z tą technologią.


TOP 200