Krok przed klientami

Według starej prawdy biznesowej podczas kryzysu bogacą się najlepsi. Na pewno sprawdza się ona w przypadku firmy kurierskiej Masterlink Express.

Według starej prawdy biznesowej podczas kryzysu bogacą się najlepsi. Na pewno sprawdza się ona w przypadku firmy kurierskiej Masterlink Express.

Masterlink Express sp. z o.o., Warszawa

Maciej Różycki - prezes Zarządu

Maciej Fedorow - dyrektor Działu Informatyki

Liczba pracowników - 750

Liczba pracowników działu IT - 14

Maciej Fedorow - dyrektor Działu Informatyki

Maciej Fedorow - dyrektor Działu Informatyki

Gdy większość spedytorów i firm kurierskich została dotknięta przez spowolnienie gospodarki, Masterlink Express rokrocznie podwaja liczbę przewożonych towarów. Firma realizuje miesięcznie nawet do 250 tys. zleceń.

Więcej niż kurier

Dzięki czemu osiągnięto sukces? Na pewno ogromne znaczenie odgrywa fakt, że przedsiębiorstwo wspierają dwie olbrzymie organizacje: poczta szwedzka (Posten AB), a od niedawna także poczta francuska (Grupa La Poste).

Ważnym czynnikiem jest jednak trafienie w odpowiednią niszę rynkową. Maciej Fedorow, dyrektor Działu Informatyki, definiuje ją jako "inteligentne usługi kurierskie". Najlepszym przykładem nowoczesnej kooperacji jest współpraca między Masterlink Express a Inteligo. Zgodnie z umową firma w pełni odpowiada za proces konfekcjonowania i dostaw kart płatniczych klientom tego banku internetowego.

Centrala wie o wszystkim

Zapewnienie usług na tak wysokim poziomie wymaga mocnego wsparcia ze strony informatyki. Masterlink Express na rozwój systemów informatycznych przeznacza 3,6% wartości rocznych obrotów. Jest jedną z kilku firm kurierskich mających scentralizowany system zarządzający przewozem przesyłek w systemie miejskim, krajowym i międzynarodowym. Dzięki temu sprawuje pełną kontrolę nad spedycją od momentu przyjęcia zlecenia po jego dostarczenie. System zintegrowano z urządzeniami do skanowania dokumentów (niedawno wraz z podpisem odbiorcy), dzięki czemu od razu wiadomo również, kto przyjął przesyłkę.

Brak gotowych rozwiązań informatycznych sprawił, że wszystkie systemy rozwijane są przez 14-osobowy Dział Informatyki. Od lat wykorzystuje się technologie Microsoftu. Zapewnia to duży komfort wynikający z wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas realizacji kolejnych projektów.

Bezprzewodowo i w czasie rzeczywistym

Najbliższe miesiące to przede wszystkim praca nad wprowadzeniem technologii bezprzewodowych. Już wkrótce kurierzy zostaną wyposażeni w komputery naręczne IPAQ. Będą do nich wprowadzać zdarzenia spedycyjne, dzięki czemu dane będą dostępne w czasie rzeczywistym. Projekty te są wykonywane z wykorzystaniem GPRS i technologii .Net. Czy rozwój tak nowatorskich technologii ma uzasadnienie ekonomiczne? "Klienci chcą takich usług" - przekonuje Maciej Fedorow. - "Nie zależy im może tak bardzo na najnowszych technologiach, my jednak zawsze powinniśmy być krok przed nimi". Pracownicy Masterlink Express przekonują, że tylko z pomocą technologii zdołają osiągnąć założone cele strategiczne. A te są ambitne: zdobycie 20% rynku paczkowego i przewóz 10 mln przesyłek w ciągu najbliższych 10 lat.

Wykorzystywane rozwiązania

Systemy biznesowe: samodzielnie stworzona aplikacja logistyczna Bizpak, system finansowo-księgowy Navision Financials; platforma sieciowa - Microsoft Windows 2000; sieć LAN i WAN oparta na rozwiązaniach Cisco oraz Nokia/Check Point.


TOP 200