Krok bliżej do terabitowego Ethernetu

Duńscy (Technical University of Denmark) i australijscy (Centre for Ultra-high bandwidth Devices for Optical Systems) naukowcy opracowali wspólnie niewielki układ optyczny (demultiplekser), który odczytuje w bardzo efektywny sposób dane przesyłane przez światłowody z szybkością 640 Gb/s, co może prowadzić w przyszłości do powstania terabitowego Ethernetu.

Układ jest demultiplekserem, który odbiera oraz przetwarza bardzo szybko i bezbłędnie sygnały wprowadzone do połączenia optycznego (światłowody) przy użyciu nadajnika pracującego w oparciu o technikę multipleksowania OTDM (Optical Time Division Multiplexing).

Nadajnik obsługujący technologię OTDM (multipleksacja z podziałem czasowym, w której zadania multipleksowania/demultipleksowania są realizowane w sposób optyczny), przetwarza (multipleksuje) 64 kanały (każdy o przepustowości 10 Gb/s), wprowadzając je następnie w odpowiedni sposób do połączenia światłowodowego.

Zobacz również:

  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE
  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji
Krok bliżej do terabitowego Ethernetu
Standardowe, stosowane obecnie demultipleksery OTDM są bardzo duże (wymagają np. obecności specjalnego światłowodu o długości 50 metrów) i pracują w mało stabilny sposób. Układ opracowany przez naukowców jest niewielki (patrz zdjęcie), wykorzystując do pracy mający zaledwie kilkanaście centymetrów długości światłowód chalkogenowy (specjalny rodzaj szkła). Specjaliści podkreślają, że odkrycie przybliża nas do momentu, gdy będzie można poważnie myśleć o połączeniach Ethernet 1 Tb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200