Kręta ścieżka do DevOps

Oczywiście, we wszystkich firmach wprowadzenie DevOps wzbudza pewne wątpliwości. Administratorzy boją się utraty pracy, bo nie mogą działać według utartego schematu. Testerzy obawiają się nawału pracy, której nie umieją zautomatyzować, a deweloperzy wolą programować we własnym tempie niż na bieżąco. Jednakże takie obawy da się zminimalizować; przez ustalenie jasnych wskaźników oraz oczekiwań zespoły IT bez strachu mogą tworzyć programy i wrzucać je do środowiska ze świadomością, że będą oceniane przez pryzmat wcześniej ustalonych wyznaczników, bez wytykania palcami winnych.

Niektórzy ludzie przyjmujący DevOps uważają jednak krytykę za cenną informację zwrotną. Jak wspomina Kelley, w przeszłości zespół programistów otrzymywał przykładowo zadanie przygotowania do pracy serwera. Serwer taki był tworzony i konfigurowany przez programistów, a następnie przekazywany administratorom. Obecnie NREL, za pośrednictwem Chef, jest w stanie tworzyć oprogramowanie stopniowo. Takie podejście do programowania i publikacji daje administratorom czas na przekazanie programistom, co działa, a co należy poprawić.

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise

„Dziś zamiast ogromnych projektów nasze zespoły pracują nad ich małymi fragmentami, co pozwala na ciągłe i płynne wprowadzanie ulepszeń” – mówi Kelley. Takie działanie daje firmom możliwość uniknięcia marnowania czasu oraz funduszy na projekty niemające szans powodzenia.

W takim działaniu wyraźnie widać zmianę, jaka zaszła w sposobie tworzenia oprogramowania. Tego zdania jest Gary Gruver, konsultant DevOps, współautor książki „A Practical Approach to Large-Scale Agile Developmnet”, który w trakcie swojej kariery pomagał zespołom IT w sieci handlowej Macy’s oraz w firmie Hewlett-Packard w transformacjach na dużą skalę.

„Dawniej programista tworzył program, a administratorzy musieli uporać się z jego wszelkimi błędami” – mówi Gruver. „Teraz twórcy oprogramowania nie muszą czekać kilka tygodni, aż ich produkt zostanie sprawdzony i poprawiony; wszystkie błędy są usuwane na bieżąco, co umożliwia dobra komunikacja pomiędzy zespołami. Pozwala to na dużo szybsze wprowadzenie korekt do programu oraz szybsze opublikowanie go w środowisku programistycznym”.

Przygotowanie odpowiednich narzędzi

Wybór właściwych narzędzi i metod jest także niezwykle istotny w przejściu na model DevOps, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste. Rynek DevOps to zawiła sieć połączonych ze sobą narzędzi do zarządzania projektami, zautomatyzowanych testów, zarządzania iteracjami oprogramowania, a także nieustannym integrowaniem programów i wrzucaniem ich do środowiska produkcyjnego. W celu zrozumienia czegokolwiek z tego „luźnego łańcucha narzędzi” Wurster zaleca podzielenie go na trzy części.


TOP 200