Krakowska firma z nielegalnym oprogramowaniem wartym ponad 30 tys. zł

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ujawnili nielegalne oprogramowanie w jednej z krakowskich firm. Wstępnie oszacowano szkody poniesione przez producentów oprogramowania na 30-40 tys. zł.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeszukali pomieszczenia należące do jednej z krakowskich firm, ujawniając nielegalne oprogramowanie zainstalowane na poszczególnych stanowiskach komputerowych. Firma ta posługiwała się nielegalnym oprogramowaniem w postaci programów Microsoft Windows Office, pakietów Adobe oraz programami graficznymi typu Corel. Do analizy zabezpieczono 4 twarde dyski.

"Szkody poniesione przez producentów oprogramowania zostaną dopiero dokładnie oszacowane przez biegłych, jednak każdorazowo firmy decydujące się na łamanie prawa i korzystanie z pirackiego oprogramowania powinny liczyć się z sankcjami w postaci odpowiedzialności prawnej oraz finansowej. W 2012 r. polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania zapłacili 1,3 mln złotych. Najwyższe odszkodowanie w 2012 r. opiewało na kwotę ponad 225 tys. złotych" - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA.


TOP 200