Kraków stolicą outsourcingu

Affiliated Computer Services, jeden z największych dostawców usług outsourcingowych, otwiera centrum w Krakowie. Pracę znajdzie 500 osób.

Affiliated Computer Services, jeden z największych dostawców usług outsourcingowych, otwiera centrum w Krakowie. Pracę znajdzie 500 osób.

Do Krakowskiego Parku Technologicznego już wkrótce sprowadzi się nowy inwestor z branży IT. I to inwestor nie byle jaki. Firma Affiliated Computer Services (ACS) to jeden z największych światowych graczy na rynku usług outsourcingowych, obsługująca m.in. GlaxoSmithKline i Motorolę.

Nowe centrum kraju

ACS oferująca kompleksową obsługę outsourcingową firm - począwszy od zagadnień kadrowo-płacowych i naliczania wynagrodzeń, a na informatyce skończywszy - silnie obecna na kontynencie amerykańskim i w państwach Europy Zachodniej trzymała się do tej pory z dala od rynków środkowoeuropejskich. Jedna z osób znających kulisy największych inwestycji w Polsce stwierdziła nawet, że kraj nasz mimo swojego potencjału jest wciąż rynkiem zbyt małym, aby firmy takie jak ACS mogły zainteresować się bezpośrednimi bądź pośrednimi w nim inwestycjami.

Jeszcze do niedawna tak było, o czym może świadczyć chociażby błyskawiczne wycofanie inwestycji z Polski dokonane przez CGI po przejęciu tej amerykańskiej firmy IT dwa lata temu przez AMS. Dziś jednak Polska wyrasta na jednego z głównych dostawców specjalizowanych usług IT i BPO (Business Process Outsourcing), a Kraków staje się nieformalną stolicę outsourcingu w naszym kraju. Właśnie tu mieszczą się bowiem siedziby Motorola Global Services, która zapowiada do końca 2005 r. zwiększenie zatrudnienia do 700 osób, centrum programistyczne koncernu Sabre, a także centrum outsourcingowe IBM, w którym w najbliższym czasie zostanie zatrudnionych 200-300 kolejnych osób. Jeśli dodać do tego głośną inwestycję w centrum księgowo rozliczeniowe HP we Wrocławiu, duże ośrodki o podobnym charakterze tworzone przez Volvo we Wrocławiu i przez Accenture w podwarszawskim Piasecznie, a także centrum badawczo-rozwojowe Intela w Gdańsku oraz wiele podobnych inicjatyw o nieco mniejszym charakterze, trudno nie patrzeć w przyszłość z optymizmem. Niektórzy przedsiębiorcy z branży informatycznej działający na krakowskim rynku pracy zaczynają mieć wręcz obawy o to, że wraz z kolejnymi inwestycjami w mieście tym zabraknie wykwalifikowanych pracowników.

Absolwenci na start

Pewne jest, że nowa inwestycja może stanowić dobrą szansę dla absolwentów krakowskich uczelni i to nie tylko tych o profilu informatycznym. ACS Poland planuje bowiem utworzenie 500 nowych miejsc pracy, przede wszystkim dla osób z wyższym wykształceniem o profilu ekonomicznym i informatycznym. Ważnym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu będzie znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego, ale także niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Firma będzie też poszukiwać osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym, pragnących rozwijać wiedzę i umiejętności w dziedzinie finansów, rachunkowości i informatyki oraz profesjonalistów pełniących funkcje menedżerskie średniego i wyższego szczebla.

Dyrektorem regionalnym ACS Poland został Piotr Szymański, długoletni dyrektor administracyjny PricewaterhouseCoopers, wcześniej odpowiedzialny za budowę sieci hipermarketów Castorama w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200