Krajowa sieć kosmiczna

DataTrans i Polska OnLine zamierzają stworzyć szkielet satelitarnej sieci transmisji danych.

DataTrans i Polska OnLine zamierzają stworzyć szkielet satelitarnej sieci transmisji danych.

Sieć SkyWAN OnLine, dzięki której za pośrednictwem satelity będzie można przesyłać dane z prędkością 8 Mb/s, ma być uruchomiona od czerwca br. Jej stworzenia podjęły się firmy: Polska OnLine Sp. z o.o. i DataTrans Sp. z o.o., które na początku marca br. podpisały umowę dotyczącą wybudowania na terenie Polski węzłów satelitarnej sieci transmisji danych. Cennik usług znany będzie dopiero w czerwcu.

SkyWAN OnLine ma uniezależnić ofe- rowanie dostępu do Internetu od położenia geograficznego i rozwoju tradycyjnej sieci telekomunikacyjnej. Dotyczy to także możliwości budowy rozległych sieci korporacyjnych i łączenia sieci lokalnych.

Na terenie Polski powstaną węzły dostępowe, rozmieszczone w miejscach, gdzie nie ma dobrze rozbudowanej infrastruktury naziemnej, i w dużych miastach. Ich lokalizacja ma być komplementarna do węzłów sieci Polpak-T Telekomunikacji Polskiej SA.

Do tej pory firma DataTrans oferowała możliwość budowy sieci wydzielonych, gdzie każdy z klientów miał własny terminal dostępowy. Obecnie budowane będą sieci wirtualne, co ma obniżyć cenę usługi, rozkładając np. koszt terminalu (kształtujący się od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. USD) na kilku klientów. Od połowy roku rozpocznie się stawianie węzłów sieci satelitarnej. Do końca 1998 r. ma być ich 10, a w roku 1999 - kilkadziesiąt.


TOP 200