Kradzież inżynierów

Informix oskarża Oracle'a o szpiegostwo technologiczne. Przyjęcie głównych programistów Informixa do konkurencyjnej firmy może wiązać się ze startami finansowymi i technologicznymi.

Informix oskarża Oracle'a o szpiegostwo technologiczne. Przyjęcie głównych programistów Informixa do konkurencyjnej firmy może wiązać się ze startami finansowymi i technologicznymi.

Informix Software Corp. oskarżył swojego największego konkurenta, firmę Oracle, przewodzącą stawce producentów baz danych, o szpiegostwo technologiczne. Bezpośrednim źródłem konfliktu między firmami było zatrudnienie przez Oracle'a 11 inżynierów Informixa, pracujących nad rozwojem strategicznych dla tej firmy technologii bazodanowych. Zdaniem niezależnych źródeł, odejście najważniejszych członków zespołu pracującego na technologią Dynamic Scalable Architecture może oznaczać dla Informixa nie tylko poważne straty finansowe, sięgające nawet 100 mln USD, ale również zmarnowany rok pracy programistów.

Pod koniec stycznia br. na konferencji OpenWorld, odbywającej się w Hongkongu, podczas dyskusji poświęconej technologii DataBlades, opracowywanej przez Informixa, Larry Ellison, prezes Oracle Corporation, po raz pierwszy zapowiedział, że jego firma zamierza otworzyć nowe centrum programistyczne w Portland, w stanie Oregon, w mieście, które jest siedzibą Informixa. Następnego dnia Informix złożył pozew do sądu, oskarżając swojego konkurenta o zamiar przejęcia tajemnic technologicznych i handlowych. Pozew złożono również przeciwko Garry'emu Kelley, dotychczasowemu wiceprezesowi Informixa, odpowiedzialnemu za rozwój oprogramowania, który odszedł do Oracle'a.

Wszyscy informatycy zrezygnowali z pracy w Informixie równocześnie i przeszli do nowo założonego Centrum Rozwoju Produktów Oracle'a w Portland. Jak twierdzą przedstawiciele strony poszkodowanej, programiści ci zostali dokładnie wyselekcjonowani przez Oracle'a ze względu na ich umiejętności. Garry Kelley został mianowany szefem nowego laboratorium, w randze wiceprezesa korporacji. Będzie on głównie nadzorował projekty związane z Network Computing Architecture (NCA).

Prawdopodobnie większość z inżynierów pracowało nad Dynamic Scaleable Architecture (DSA). Zdaniem prawników, trudno będzie na tym etapie udowodnić firmie Larry'ego Ellisona chęć przejęcia tajemnic handlowych Informixa, dopóki nie zostaną one przekazane nowemu pracodawcy. Sąd może jednak zakazać Oracle'owi zatrudnienia tych pracowników lub zażądać skierowania ich do pracy przy projektach nie związanymi z tym, czym zajmowali się w poprzedniej firmie. Sąd, jak na razie, odmówił prośbie powoda. Główny prawnik Informixa zapowiada jednak, że firma nie zamierza zrezygnować ze swoich roszczeń.

Oracle tłumaczy, że osoby przez niego zatrudnione kontaktowały się poprzednio nie tylko z nim, ale także z wieloma innymi firmami, m.in. Microsoft Corp. "Nie jesteśmy absolutnie w żaden sposób zainteresowani tajemnicami handlowymi Informixa i podjęliśmy normalne w tym przypadku środki, aby nowi pracownicy zatrudniani w naszej firmie, nie przynieśli informacji od poprzedniego pracodawcy" - oświadczył Jerry Held, wiceprezes działu serwerów w Oracle Corp. Stwierdził on także, że bezpośrednim powodem zmiany pracodawcy przez 11 inżynierów był "brak konkretnej wizji rozwoju Informixa".


TOP 200