Kot w worku

Jeśli kupujesz sprzęt informatyczny i rozglądasz się za no- wymi komputerami i stacjami roboczymi, nie powinieneś tracić z pola widzenia rynku komputerów używanych. Przy setkach szczebli w komputerowej drabinie są duże szansę na to, że komputer twoich marzeń przez kogoś innego został odrzucony.

Jeśli kupujesz sprzęt informatyczny i rozglądasz się za no- wymi komputerami i stacjami roboczymi, nie powinieneś tracić z pola widzenia rynku komputerów używanych. Przy setkach szczebli w komputerowej drabinie są duże szansę na to, że komputer twoich marzeń przez kogoś innego został odrzucony.

Poszukiwanie na rynku rzeczy używanych ma wiele zalet, wśród których bynajmniej nie na ostatnim miejscu stoją pieniądze. Nowe komputery tracą ok. 40% swej wartości z chwilą, gdy nabywca otworzy karton.

Komputery używane są atrakcyjne również dlatego, że są one przetestowane. Jeśli ich gwarancja się skończyła, to, co się miało zepsuć, według wszelkiego prawdopodobieństwa już się zepsuło i zostało naprawione.

Dalej, nabywcy używanych komputerów dostają za darmo pracę ich pierwszych właścicieli. Pierwszy właściciel spędza dużo czasu na konfigurowaniu systemu, przygotowywaniu twardych dysków, kupowaniu koniecznych urządzeń peryferyjnych i utrzymywaniu systemu w gotowości do pracy - jest to czysty zysk dla drugiego nabywcy.

Ale nie zrób błędu: nabywcy muszą działać ostrożnie, aby uniknąć największych niebezpieczeństw rynku używanych komputerów.

Wiedz, czego chcesz, zanim dokonasz zakupu. Jeżeli nabywcy nie mają zawczasu w głowie specyficznego komputera i konfiguracji, łatwo mogą kupić niewłaściwy zestaw. Różnorodność nowych komputerów na rynku jest zwielokrotniona stukrotnie na rynku sprzętu używanego. Są tam nie tylko modele stosunkowo nowe, lecz jest także nieskończona liczba modeli dawnych i ich pozostałości.

Przeprowadź staranny rekonesans. Nabywcy sprzętu używanego często przeprowadzają nie wystarczający rekonesans cenowy. Kupujący nie powinien się opierać wyłącznie na szybkim przebiegnięciu drobnych ogłoszeń w gazecie i reklam handlowych w magazynach: skończy się to tak, że zapłaci więcej. Zamiast tego powinien on, nim dokona zakupu, sięgnąć do rozmaitych źródeł, takich jak detaliści w branży komputerowej i pośrednicy.

Co więcej, jeżeli niewłaściwy zestaw może być pułapką, to właściwy za nieodpowiednią cenę -gorszą. Żaden system używany nie powinien być droższy niż jego nowy odpowiednik.

Orientacja w cenach jest wysoce wskazana, tak że każdy kupujący powinien mieć fachową wycenę systemu, który chce kupić, zanim umowa jest przypieczętowana. Rzeczoznawca może go też zorientować dobrze w wartości sprzętu, którego używa dotychczas, ułatwiając mu w ten sposób decyzję, czy go zatrzymać, czy sprzedać.

Sprawdź wszystkie układy, zanim dokonasz zakupu. Kupujący nie powinien nigdy dokonywać zakupu bez pomocy w wycenie. Najlepsze jest tutaj skorzystanie z usług fachowego pośrednika albo wyspecjalizowanego sklepu z używanym sprzętem. Zawodowy pośrednik będzie trzymał pieniądze nabywcy w depozycie, dopóki sprzęt nie zostanie przetestowany.

Nabywca powinien też sprawdzić stopień odpowiedzialności źródła, w którym dokonuje zakupu, i mieć pewność, że sprzęt niesprawny może być zwrócony.

Uważaj na sprzęt „remontowany". Jeżeli kupujesz sprzęt remontowany, powinieneś stwierdzić, co sprzedający w istocie zrobił w celu jego renowacji. Zbyt często remont oznacza wyłącznie ze-wnętrzne oczyszczenie. Pełny remont obejmuje zdjęcie klawiszy, przeformowanie twardych dysków, wyrównanie i oczyszczenie napędów dyskietek, oczyszczenie i sprawdzenie wszystkich części wewnętrznych oraz wymianę części dodatkowych. Nie daj się okpić gwarancją na używany sprzęt. Masa sprzętu komputerowego sprawnego w momencie zakupu będzie pracować bez zakłóceń znacznie dłużej, niż na to opiewa gwarancja. Co więcej, większość gwarancji na narzędzia używane to raczej gwarancje składowe niż umiejscowione umowy serwisowe. Znaczy to, że jeśli maszyna zepsuje się u nabywcy, będzie on pozbawiony pomocy technicznej przez okres dłuższy niż wtedy, gdyby gwarancja była umiejscowiona. Jeżeli twój komputer wykonuje zadanie, którego nie wolno przerwać, powinieneś mieć dostęp do komputera zastępczego i z góry podpisać na niego umowę serwisową na dłuższy okres. Jest to najlepszy sposób wydania pieniędzy oszczędzonych dzięki zakupowi używanego komputera: kup jeszcze jeden używany komputer, aby dać wydziałowi systemów informatycznych 100-procentową rezerwę.

Wystrzegaj się zakupów pewnego typu. Na przykład unikaj systemów, które nie przyciągają już uwagi producentów oprogramowania. Antyki z wczesnych lat siedemdziesiątych ze starymi systemami operacyjnymi nie są specjalnie atrakcyjne. Można je kupić za grosze, ale znajdzie się bardzo niewiele nowych programów, które na nich chodzą, i nie oszczędzi się na nich wcale przy dłuższej eksploatacji.

Nabywcy powinni także unikać kupowania komputerów, które były używane w pomieszczeniach produkcyjnych albo takich, w których obficie palono. Kurz i dym są szkodliwe dla komputera i jeśli maszyna nie została „wyrównana", może się zepsuć skutkiem zużycia. To samo odnosi się do komputerów używanych w pomieszczeniach nadmiernie gorących lub wilgotnych.

Strzeż się „parzących" komputerów. Kiedy kupuje się komputery w znacznej ilości albo u uznanego handlowca, ponosi się bardzo niewielkie ryzyko nabycia komputera wątpliwego pochodzenia. Natomiast gdy kupuje się tylko jeden komputer lub dwa, zwłaszcza korzystając z drobnych ogłoszeń prasowych, można niechcący dostać maszynę kradzioną. Komputery są małe, cenne i łatwo przenaszalne: stanowią więc idealny obiekt dla drobnych przestępców.

Myśl o przyszłości

Sprzęt komputerowy jest jak ubranie dziecięce - firmy wyrastają z niego, nim się zedrze. Nabywcy powinni wybierać towary dobrych marek, które zachowują swoją wartość, i przechowywać wszystkie pudełka, części i podręczniki. Kiedy przyjdzie czas, aby je sprzedać, następny właściciel może zapłacić więcej za kompletny system niż za taki, w którym czegoś brakuje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200