Koszt na jednego klienta

Dla niektórych firm miniony rok był okresem walki o rynek i klienta - zarówno w biznesie krajowym, jak i międzynarodowym. Walka taka przekłada się na spadek cen i rentowności wielu firm w branży handlowo-usługowej. To wymuszało ograniczanie inwestycji.

Koszt na jednego klienta
Tego zdania jest Krzysztof Jaworski, dyrektor Business IT w DHL Express. "Bieżące oczekiwania formułowane pod moim adresem przez przełożonych to oszczędności i optymalizacja kosztów. W naszej branży zachowanie jakości i kontrola kosztów jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu" - mówi. Firmy takie jak DHL Express bardzo mocno odczuwają wszystkie zmiany rynkowe, zatem muszą nie tylko kontrolować koszty, ale także szukać możliwości ich ograniczania dzięki nowoczesnym technologiom. Szansą jest optymalizacja i automatyzacja niektórych procesów. Takimi działaniami jest np. optymalizacja zakupów i konsolidacja usług.

Wycisnąć więcej z danych

Kolejnym obszarem, który DHL Express zamierza lepiej zagospodarować, jest pozyskiwanie informacji z istniejących danych. "Rynek ma sporo do zaoferowania w dziedzinie analizy danych i optymalizacji usług IT. Jesteśmy zaawansowanym użytkownikiem wielu aplikacji, np. systemów ERP, ale nasze najważniejsze oprogramowanie jest unikatowe. Tutaj nie można oczekiwać radykalnych zmian, ale raczej zagospodarowania niektórych obszarów IT. Skutkiem będzie optymalizacja oraz lepsza współpraca z klientami" - mówi Krzysztof Jaworski.

Zarządzanie kosztami jest tylko jedną stroną pracy, drugą jest zwiększanie przychodów. Krokiem w tym kierunku jest lepsza współpraca z aplikacjami klientów. W tym celu opracowywane są rozwiązania do bezpośredniej integracji i wymiany danych z systemami pracującymi po stronie klientów. Ma to na celu maksymalne zautomatyzowanie pozyskiwania danych. Im większy partner, tym jest to bardziej skomplikowane, ale daje też większe pole do optymalizacji i potencjalnych oszczędności.

"Klienci oczekują od nas usługi prostej i taniej. Z faktu, że jest to proste i tanie dla klienta, wcale nie oznacza tego samego po naszej stronie. Musimy automatyzować wiele operacji, aby spełniać oczekiwania naszych klientów" - konkluduje Krzysztof Jaworski.

Cloud computing w praktyce

QXL Poland - którego flagowym produktem jest platforma Allegro.pl - zanotował spowolnienie tempa wzrostu, ale nadal jest on satysfakcjonujący dla zarządu. Współpraca z dostawcami technologii układa się dobrze, chociaż wyraźnie widać, że trudniejsze czasy są sprawdzianem dla wielu z nich. "Dostawcy odczuli, że jeśli ktoś - mimo kryzysu - kupuje, to podejmuje racjonalne decyzje i dokonuje zakupów pod względem potrzeb. Jednocześnie wymaga dobrej jakości usług i oczekuje elastyczności przy dostawach" - wyjaśnia Grzegorz Wójcik, CIO Grupy Allegro.

Działalność operacyjna QXL Poland opiera się na własnych systemach i części back office. W tej drugiej części firma korzysta z outsourcingu lub wybiera gotowe rozwiązania. W części operacyjnej liczy się bowiem pewność działania, którą mogą zapewnić sprawdzone i stabilne systemy. "Od serwisu transakcyjnego oczekujemy stabilności. Nie stać nas na niepewności związane z jakością usług. Do tego typu rozwiązań mamy podejście raczej ostrożne, wręcz konserwatywne. Natomiast do części analitycznej mamy podejście innowacyjne, gdyż np. hurtownię Oracle Database Machine wdrożyliśmy jako pierwsi na świecie" - mówi Grzegorz Wójcik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200