Korzystasz z komunikatora? Uważaj na szpiega!

Atak na zlecenie?

"Korzystanie z polskich komunikatorów jako narzędzi rozpowszechniania spyware pokazuje, iż ataki spyware nie są problemem tylko amerykańskim. Najprawdopodobniej polscy przestępcy coraz częściej stają się zleceniobiorcami zagranicznych hakerów tworzących sieci komputerów rozprzestrzeniających spyware i adware. Użytkownikowi zakażonego komputera wyświetlane są reklamy - właśnie za zdobywanie kolejnych osób, którym można wyświetlać reklamy opłacani są przestępcy rozprzestrzeniający programy spyware i adware" - tłumaczą przedstawiciele Dagmy. Firma przygotowała film, ilustrujący przebieg ataku - zachęcamy do jego obejrzenia w IDG TV.

O problemie zostali poinformowali przedstawiciele firmy Gadu-Gadu, której komunikator jest wykorzystywany przez przestępców do dystrybuowania Trojana. Firma natychmiast zaczęła blokować odnośniki do stron zawierających Trojana - jest to jednak zadanie trudne, ponieważ osoby dystrybuujące trojana często zmieniają adresy stron zawierających "szkodnika").

"Trojan rozprzestrzenia się za pomocą podsyłanych linków poprzedzonych np. zachęcającym zdaniem "tu są twoje fotki". Niewiele to ma wspólnego z samym Gadu-Gadu - równie dobrze mogłoby się rozprzestrzeniać za pomocą e-maila (a ponieważ GG jest masowym, popularnym narzędziem do komunikacji, to i ten sposób wykorzystują twórcy złośliwego oprogramowania w Polsce). Sama forma linku z zachęcającym zdaniem "tu są moje fotki" to typowy przykład zastosowania socjotechniki przez twórców złośliwego oprogramowania" - powiedział nam Jarosław Rybus, przedstawiciel Gadu-Gadu. "Pamiętajmy - przeglądając strony WWW, czytając pocztę e-mail, należy zawsze uważnie i z rozwagą korzystać z wiadomości przesyłanych od nieznajomych nam osób. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu" - dodaje Jarosław Rybus.

Gadu-Gadu blokuje trojana

Przedstawiciel Gadu-Gadu wytłumaczył też, jakie środki zaradcze podejmuje w tej sprawie firma. "Blokujemy przesyłanie wiadomości zawierających niebezpieczne linki (dany link jest blokowany w sieci, a więc nie jest dalej przesyłany), blokujemy numery GG, z których wysyłane są niebezpieczne linki, a także blokujemy numery IP, z których najczęściej te numery się łączą. Zapewniam, że każde takie zgłoszenie (dział supportu pracuje 24 godz. na dobę) traktujemy z wysokim priorytetem. Informacja dla czytelników: wszelkie zgłoszenia proszę kierować na mailto:[email protected] " - mówi Jarosław Rybus.

Bezpieczeństwo w IDG.pl

Bezpieczeństwo IDG.pl

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziecie również w zasobach serwisu IDG.pl - Waszej uwadze polecamy sekcję Bezpieczeństwo IDG.pl orazhttp://SecurityStandard.pl . Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniach na forum z ekspertami, zajmującymi się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem: m.in. z Grzegorzem Michałkiem, głównym programistą ArcaBit , Łukaszem Szotem, specjalistą z firmy MKS oraz Piotrem Lewaszkiewiczem z firmy Quantus Technology (dystrybuującej produkty firmy AVG w Polsce).

Aplikacje, które ułatwią wam odpowiednie zabezpieczenie komputera w Sieci (w tym m.in. programy antywirusowe, antyspyware'owe oraz firewalle) znajdziecie w naszym serwisie Pliki.


TOP 200