Korzyści z intranetu

Pentor Wrocław na zlecenie spółki Contium zbadał wykorzystanie intranetów w polskich firmach. Z analiz wynika, że wewnętrzny portal z którego korzystają pracownicy posiada 59% badanych z listy największych przedsiębiorstw wg. "Rzeczpospolitej".

Samo pojęcie intranet może być różnie definiowane i obejmować różne elementy. Raport "Intranety w Polsce" wskazuje, że 83,5% firm udostępnia w ramach wewnętrznej sieci pliki (np. DOC, PDF), ponad 60,5% informacje o produktach/usługach, a 71,8% firmowe aktualności i inne dane o przedsiębiorstwie. W 76,8% badanych firm część intranetu stanowiła poczta elektroniczna, będąc jednocześnie najczęściej wykorzystywaną w jego ramach usługą. Nowoczesny intranet rozumiany jako wewnętrzny portal wiedzy wdrożyło 59% przedsiębiorstw.

Z raportu firmy Contium wynika, że jedynie w 52% intranetów w polskich przedsiębiorstwach ma wyszukiwarkę, w tym 70,3% z nich taką, która szuka również po plikach. Dosyć często firmy w ramach intranetu integrują dane z różnego rodzaju systemów wspomagających zarządzanie: z ERP i finansowym (po 51%), kadrowo-płacowym (39,6%), CRM (37,5%), SCM (18,8%). Na razie jedynie 19,2% deklaruje, że do intranetów pobiera także dane ze źródeł zewnętrznych - np. płatnych serwisów informacyjnych.

Jakie cele biznesowe stawiały sobie firmy podejmując decyzję o budowie środowisk intranetowych? Najczęstsza odpowiedź to: usprawnienie komunikacji wewnętrznej (44,9% odpowiedzi), usprawnienie sposobów gromadzenia i dostępu do wiedzy (21,8%) oraz usprawnienie obiegu dokumentów (10,3%). Jednym z najczęściej używanych zasobów biznesowych intranetu są raporty z danymi operacyjnymi niezbędne w pracy dla menedżerów. W kategorii dostępnych w intranecie usług/narzędzi organizacyjnych zwycięża: dostęp do plików (85,3% wskazań), ponadto książka adresowa (78,5%) oraz informacje o strukturze organizacyjnej (65,5%). Co ciekawe 31,6% respondentów stwierdziło, że wyłączenie intranetu utrudniłoby działanie całej firmy, natomiast 26,6% , że tylko niektórych działów. Nieco ponad 20% stwierdziło, że zamknięcie intranetu nie miałoby wpływu na działalność ich przedsiębiorstwa.

Na pytanie czy "intranet jest dobrze zorganizowany i rozplanowany" w ich firmie jedynie 1,1% odpowiada - "Zdecydowanie NIE", natomiast 46,9% twierdzi - "Zdecydowanie TAK". Warto dodać, że w ponad 54,4% przedsiębiorstw nie prowadzono analiz użyteczności intranetu i satysfakcji jego użytkowników.

Contium SA to wrocławska spółka specjalizująca się we wdrażaniu rozwiązań z zakresu workflow, portali korporacyjnych czy systemów CMS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200