Korki tropione przez komórki

Fiński operator telefonii komórkowej Radiolinja Oy opracował technologię wykrywania korków na autostradach poprzez identyfikowanie dużych skupisk telefonów komórkowych, znajdujących się w samochodach.

Co więcej, metoda ta może również, zdaniem przedstawicieli Radiolinja Oy, zostać wykorzystana do kontrowania przemieszczania się tłumu podczas manifestacji czy imprez plenerowych, a także do badań reklamowych (np. sprawdzania, jak wielu kierowców przejechało w danym czasie obok przydrożnego billboardu).

W przypadku wykrywania korków zasada działania systemu jest prosta - specjalny program analizuje sygnały z sieci GSM i identyfikuje miejsca, w których duże grupy użytkowników poruszają się z niewielką prędkością (na podstawie tego, jak szybko sygnał z danej komórki dociera do kolejnego nadajnika GSM).

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Pomysłodawcy metody zapewniają, że w żaden sposób nie narusza ona prywatności posiadaczy telefonów komórkowych, ponieważ opearator systemu nie wie, na kogo zarejestrowana jest komórka z której pochodzi przechwycony sygnał - jedyna informacja, jaką zdobywa to to, że w danym czasie w danym miejscu przebywała pewna liczba posiadaczy telefonów komórkowych.

"Opatentowaliśmy już naszą technologię i wkrótce zamierzamy rozpocząć jej wdrażanie - mamy nadzieję, że zainteresują się nią również zagraniczne firmy" mówi Hannu Turunen z Radiolinja Oy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200