Koreańczycy zapatrzeni w telewizję mobilną

W ciągu sześciu miesięcy w Korei Południowej sprzedano milion odbiorników telewizji mobilnej w standardzie T-DMB, dostępnej obecnie jedynie dla mieszkańców Seulu. Do końca br. zasięg nowego medium ma się jednak poszerzyć na teren całego kraju.

Telewizja mobilna została uruchomiona w Korei Południowej w grudniu ub.r. Operator nadaje 7 kanałów telewizyjnych oraz programy radiowe. Transmisja realizowana jest na zasadzie FTA (Free-To-Air) - bezpłatnie dla użytkowników końcowych, co według przedstawicieli Samsunga jest jednym z kluczowych elementów, mających wpływ na popularność usługi. Obecnie z nowego medium mogą korzystać mieszkańcy Seulu i okolic, do końca roku planowane jest rozpropagowanie sygnału na obszar całego kraju.

Według szacunków koreańskiego, rządowego ośrodka badawczego jedynie 32 proc. z miliona sprzedanych urządzeń do odbioru telewizji mobilnej to nowoczesne telefony komórkowe. Wcześniej analitycy przypuszczali, że będą one stanowiły zdecydowaną większość wśród wszystkich terminali przystosowanych do odbioru telewizji. Użytkownicy korzystają jednak również z laptopów (stosunkowo tanie odbiorniki USB - nieco ponad 50 USD) oraz dedykowanych urządzeń z kilkucalową matrycą LCD. Prognozuje się, że już pod koniec roku łączna liczba sprzedanych odbiorników telewizji mobilnej w Korei Południowej wyniesie 8 milionów.

Koreańczycy zapatrzeni w telewizję mobilną

Odbiornik T-DMB na porcie USB

Na koreańskim rynku znacząca grupa produktów do odbioru telewizji mobilnej pochodzi od takich dostawców, jak Samsung czy LG Electronics. Koncerny te są także zaangażowane w promowanie standardu T-DMB (Terrestial-Digital Media Broadcasting), wywodzącego się z nieco zapomnianego już cyfrowego radia (DAB - Digital Audio Broadcasting) i popularnego głównie w Azji oraz Europie. Generalną próbę DMB przechodzi obecnie na rozgrywanych w Niemczech Piłkarskich Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2006 (usługa dostępna dla mieszkańców kilku miast - gospodarzy imprezy). W koreańskiej transmisji obrazy przesyłane są 30 razy na sekundę (352 x 288 pikseli), przy użyciu kompresji MPEG 4 AVC.

Koreańczycy zapatrzeni w telewizję mobilną

Dedykowany odbiornik T-DMB

Obecnie istnieje kilka konkurujących ze sobą standardów telewizji mobilnej. W Europie, oprócz DMB, silnie promowana jest technologia DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), która oferuje większe możliwości i pozwala na integrację z cyfrową telewizją naziemną DVB-T. Wśród producentów aktywnie wspierających DVB-H znajdują się tacy dostawcy, jak Motorola, NEC, Nokia, Siemens i Sony Ericsson. Własne standardy mają również: Japonia (ISDB-T) oraz USA (MediaFlo - opracowany przez Qualcomm).

Jak twierdzą analitycy In-Stat w 2010 r. łączna liczba abonentów telewizji mobilnej, realizowanej we wszystkich dostępnych systemach transmisji, przekroczy 100 mln.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200