Kopie zapasowe danych - zdrowy rozsądek? Czy nadmierna ostrożność?

Computerworld Dziś nie sposób wyobrazić sobie prowadzenia działalności bez posiadania komputera z dostępem do internetu. To właśnie dzięki nim stało się możliwe łatwe tworzenie, wysyłanie i archiwizowanie faktur oraz innych ważnych dokumentów, a pracę można w zasadzie wykonywać z dowolnego miejsca na Ziemi. Niestety oznacza to również, że utrata danych lub awaria komputera niesie za sobą dalekosiężne konsekwencje – nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla osób prywatnych. Czy rzeczywiście warto tworzyć kopie zapasowe? A jeśli tak, to o czym warto pamiętać?

Kopie zapasowe – dlaczego warto?

W środowisku informatycznym zwykło mawiać się, że ludzie dzielą się na dwie grupy – na tych, którzy archiwizują dane i na tych, którzy jeszcze tego nie robią. Jest w tym sporo prawdy – wiele osób właśnie po pierwszej poważnej utracie danych zdaje sobie sprawę z tego, jak niewiele trzeba, by na zawsze pożegnać się z ważnymi dokumentami i wiadomościami, a także zdjęciami z wakacji i nagraniami z przyjaciółmi. Choć przechowywane na dysku prywatnego komputera wydają się bezpieczne, to w rzeczywistości niewiele potrzeba, by utracić do nich dostęp. Wystarczy, że np. awarii ulegnie dysk twardy Twojego laptopa, zostanie on skradziony, omyłkowo usuniesz wybrane dane lub zrobi to złośliwe oprogramowanie. Kopia zapasowa pozwoli na szybkie odtworzenie ważnych informacji i kontynuację pracy na nowej maszynie, jeśli dotychczasowej nie uda się naprawić.

Jak robić back-up?

Pierwsze powszechne back-upy danych wykonywane były na taśmach magnetycznych, które cechowały się całkiem sporą pojemnością, ale wolnym zapisem i odczytem. Następnie upowszechniły się, również wśród użytkowników prywatnych płyty CD/DVD, stopniowo zastępowane przez przenośne dyski HDD, a następnie również SSD i coraz mniejsze karty pamięci i pendrive’y. Wszystkie te rozwiązania mają pewne cechy wspólne – wymagają posiadania fizycznego nośnika, na którym zostały zapisane dane i który należy podłączyć z nowym urządzeniem, by je odzyskać. Taki nośnik również może ulec uszkodzeniu albo zostać skradziony, a nawet zgubiony, co niesie za sobą kolejne niedogodności.

Na szczęście w XXI wieku mamy do dyspozycji znacznie nowocześniejsze rozwiązania – kopie zapasowe w chmurze. Szybki i nielimitowany internet pozwala nam na korzystanie z danych znajdujących się na oddalonym serwerze tak szybko i sprawnie, jakby był on podłączony bezpośrednio do naszego komputera. Nie da się go zgubić, nikt go nie ukradnie, a dane zapisywane są w taki sposób, że nawet w razie awarii serwera możliwe jest ich odzyskanie. Do chmury można mieć dostęp z dowolnego miejsca na świecie i to nawet na wielu urządzeniach równocześnie. To aktualnie najbezpieczniejsze, najbardziej mobilne i opłacalne rozwiązanie – zazwyczaj miesięczna opłata wynosi kilka-, kilkanaście złotych, dając w zamian swobodę w korzystaniu z przydzielonej przestrzeni dyskowej.

Gdzie szukać bezpiecznej chmury dla kopii zapasowej?

Rynek kopii zapasowych w chmurze bardzo intensywnie się rozwija – dostępnych jest setki ofert od różnych podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Wiele z nich stara się przekonać klienta do siebie głównie ceną, nie do końca oferując bezpieczne i niezawodne rozwiązania. A przecież bezpieczeństwo powinno odgrywać kluczową rolę przy wyborze, gdzie będziemy przechowywać swoje cenne dane. Dlatego, jeśli chodzi o wybór firmy oferującej usługi w chmurze, nie warto iść na kompromisy. Tylko doświadczeni, duzi gracze z rozbudowanymi systemami bezpieczeństwa powinni Cię interesować. W Polsce wiodącą marką jest homecloud.pl, który jako podmiot wchodzący w skład grupy home.pl może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w oferowaniu usług z zakresu przechowywania danych. Osoby szukające prostej w obsłudze i bezpiecznej kopii zapasowej z pewnością docenią pakiet Acronis Backup, który już od 3,95 złotych miesięcznie pozwala na tworzenie kopii o rozmiarze do 25 GB, kończąc na pakiecie 6 TB dla naprawdę wymagających. Pozwala on na stworzenie backupu w 3 prostych krokach, ustawienie automatycznego wysyłania kopii i dostosowania jej rodzaju do swoich potrzeb. Bardziej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie chętniej sięgną po VPS – czyli dedykowany serwer wirtualny, który pozwala na jeszcze więcej swobody w wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Między innymi możesz obok back-upu najważniejszych danych wykorzystać go jako serwer e-mail, postawić na nim stronę, czy bloga firmowego czy synchronizować kontakty i wpisy w kalendarzu pomiędzy urządzeniami. W tym przypadku ceny zaczynają się od 10 złotych miesięcznie za 10 GB pakiet i 12 zł za 25 GB.

Kopie zapasowe w chmurze – niezbędnik w XXI wieku

Dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy uzależnieni od posiadanych w formie elektronicznej danych. Dlatego ich bezpieczeństwo powinno być dla każdego z nas priorytetem, w czym pomoże nam regularne tworzenie kopii zapasowych na bezpiecznym serwerze. Renomowany dostawca usług i dopasowany pakiet pozwolą czuć się bezpiecznie, wydając naprawdę niewiele.