Kopie z duchami

Program Ghost Symanteca do kopiowania zawartości dysków twardych, niestety, praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji.

Program Ghost Symanteca do kopiowania zawartości dysków twardych, niestety, praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji.

Ghost 5.1 jest dostarczany na dwóch dyskietkach. Na jednej znajduje się program umożliwiający klonowanie zawartości dysków, na drugiej - narzędzie Ghost Walker, pozwalające na zmianę numerów SID (Security Identifier) na stacjach roboczych z systemem Windows NT. Programy nie wymagają instalacji i są uruchamiane bezpośrednio z dyskietek.

Zbiorowe klonowanie

Proces klonowania jest bardzo prosty. Administrator musi najpierw przygotować wzorcową stację roboczą, której konfiguracja będzie powielona na inne komputery. Następnie powinien na niej zainstalować system operacyjny i wszystkie niezbędne aplikacje. Po zakończeniu tego procesu, komputer powinien zostać uruchomiony w trybie DOS (najlepiej z dyskietki). Po uruchomieniu programu Ghost (także z poziomu DOS), rozpocznie się tworzenie specjalnego pliku zawierającego skompresowaną kopię (image) wybranej partycji lub całego dysku.

Po wykonaniu kopii administrator może ją, również za pośrednictwem programu Ghost, instalować na każdym komputerze. Instalacja taka może odbywać się np. z CD-ROM-u, na którym nagrany został image, przenośnego dysku twardego lub też za pośrednictwem sieci komputerowej. Jedną z ciekawszych opcji programu jest możliwość instalacji wzorca dysku na wielu komputerach jednocześnie, pod warunkiem że wszystkie podłączone są do sieci. Wystarczy na nich w trybie DOS uruchomić klienta Ghost, a na jednej ze stacji dostarczany w pakiecie serwer Ghost Multicast, który prześle jednocześnie do wszystkich "nasłuchujących" stacji roboczych kopię dysku. Podczas takiej instalacji Ghost pracujący w stacjach klienckich automatycznie rozpoznaje objętość dysków twardych i dostosowuje zapisywane pliki do wielkości docelowej partycji.

SID - nie problem

Ghost bez problemu klonuje dane zapisane na partycjach FAT, NTFS i HPFS. Problem polega jednak nie tylko na klonowaniu danych, lecz także na zmuszeniu sklonowanych systemów operacyjnych do pracy. Problem nie istnieje w przypadku stacji z systemami Windows 95 i 98. Pojawia się jednak przy Windows NT Server i Workstation. Windows NT podczas instalacji tworzy bowiem unikalny numer SID (Security Identifier), z którym może identyfikować się tylko jedna ze stacji pracujących w sieci. Po klonowaniu ten sam numer mają jednak wszystkie sklonowane stacje. Problem ten rozwiązuje aplikacja Ghost Walker. Automatycznie zmienia ona numer SID stacji roboczej i umożliwia też zmianę nazwy komputera i domeny.

Nie ma róży bez...

Aplikacja Symanteca ma jednak jedną istotną wadę - firma nie pokusiła się o wprowadzenie jakichkolwiek nowych możliwości po przejęciu aplikacji od firmy Binary Research Software. Mimo że w Internecie dostępne są bezpłatnie narzędzia, takie jak Ghost Explorer (umożliwiający przeglądanie zawartości kopii wzorcowego komputera) i GDisk (możliwości zbliżone do FDISK), Symantec nie rozprowadza ich w pakiecie Ghost.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200