Kopiarko-drukarki dla małych

Xerox prezentuje nowe modele tanich cyfrowych kopiarek z funkcjami drukarek laserowych.

Xerox prezentuje nowe modele tanich cyfrowych kopiarek z funkcjami .

Xerox wprowadza do sprzedaży dwie nowe serie kopiarko-drukarek laserowych - WorkCentre XD i WorkCentre XE, przeznaczone dla małych firm lub odbiorców indywidualnych. Są one już dostępne w USA, a ich cena wynosi ok. 500-1100 USD w zależności od wersji. W Europie i Polsce urządzenia te mają pojawić się na początku 1999 r.

Kopiarko-drukarki WorkCentre XD/XE mają konstrukcję i wygląd bardziej podobny do klasycznych kopiarek niż drukarek laserowych. Ich górna powierzchnia składa się ze szklanej płyty i pokrywy do umieszczania kopiowanych dokumentów, które są skanowane i w postaci danych cyfrowych przesyłane bezpośrednio do zintegrowanej drukarki laserowej o rozdzielczości 600 dpi. Maksymalny rozmiar kopiowanych dokumentów wynosi 10 x 14", a wielkość wydruku - 8,5 x 14". Urządzenia umożliwiają skalowanie rozmiarów kopii w zakresie 50-200%.

Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim zwarta, zajmująca mało miejsca konstrukcja i łatwość obsługi przez osoby przyzwyczajone do korzystania z klasycznych kopiarek.

W skład serii WorkCentre XD wchodzą trzy modele: XD100, XD102 i XD120f. Dwa pierwsze mają prędkość kopiowania 10 kopii/min, a WorkCentre XD120f - 12 kopii/min. Szybkość drukowania urządzeń przy pracy pod kontrolą Windows wynosi 8 str./min. WorkCentre XD100 ma szufladę na papier mieszczącą 250 kartek, a WorkCentre XD102 - 200. Model XD120f zawiera dodatkowo automatyczny podajnik na 30 kartek i dwie szuflady o łącznej pojemności 500 stron.

Natomiast dwa modele WorkCentre XE80 i WorkCentre XE82 umożliwiają uzyskanie 6 kopii/min i drukują z nominalną prędkością 8 str./min. Przy wykorzystaniu technologii poprawiającej jakość wydruku urządzenia te pozwalają na osiągnięcie maksymalnej rozdzielczości 1800 x 600 dpi. WorkCentre XE80/XE82 różnią się pojemnością szuflad na papier, które mieszczą odpowiednio: 250 i 200 kartek.

Ponadto Xerox opracował dwa modele - WorkCentre XE60 i WorkCentre XE62 - wyposażone wyłącznie w funkcję cyfrowych kopiarek bez interfejsu umożliwiającego współpracę z komputerem.

Pod względem parametrów lub zastosowania nowych technologii WorkCentre XD/XE nie wprowadzają nowości. Rozdzielczość i szybkość kopiowania lub drukowania odpowiadają typowym drukarkom klasy low-end dostępnym na rynku. Jeśli cena tych urządzeń w Polsce będzie równie atrakcyjna, jak w USA, mają one szansę na sukces rynkowy przede wszystkim wśród tradycyjnie nastawionych odbiorców, którzy nie chcą korzystać z bardziej skomplikowanych (choć niekoniecznie droższych) rozwiązań o podobnych funkcjach. Można np. korzystać z zestawu składającego się z drukarki i skanera podłączonych do komputera, ale wymaga to instalacji odpowiedniego oprogramowania, a łatwość użytkowania i szybkość kopiowania są najczęściej niższe.

Mimo że WorkCentre XD/XE są wyposażone w płaski skaner, pozwalają tylko na kopiowanie, nie zapewniając funkcji skanowania dokumentów. Jak twierdzą przedstawiciele Xeroxa, możliwość skanowania do komputera będzie wprowadzona dopiero w kolejnej wersji tych urządzeń.


TOP 200