Kopia łatwa i przyjemna

Producenci pakietów do archiwizacji danych kładą coraz większy nacisk na łatwość obsługi.

Producenci pakietów do archiwizacji danych kładą coraz większy nacisk na łatwość obsługi.

Czołowi dostawcy oprogramowania archiwizującego przedstawili nowe wersje swoich flagowych produktów. Wśród nowych funkcji najczęściej przewijają się: centralizacja zarządzania i raportowania w środowiskach rozproszonych, uproszczony interfejs użytkownika, możliwość tworzenia kopii w postaci obrazów (images), wsparcie dla nośników DVD-RW.

Veritas Software

Veritas Software zaprezentowała nową wersję oprogramowania archiwizacyjnego Backup Exec 9.0.

Pakiet współpracuje z serwerami Windows 2000/.Net Server 2003 i urządzeniami NAS wykorzystującymi system Windows. Oprogramowanie wyposażono w nowy, zbliżony wyglądem do Windows interfejs. W przypadku pracy pod kontrolą Windows .Net Server 2003 istnieje możliwość zdalnego zarządzania pakietem za pośrednictwem przeglądarki. Uproszczenie interfejsu ma w założeniu ułatwić korzystanie z programu przez osoby nie będące administratorami.

Jedną z najważniejszych zmian w porównaniu z poprzednią wersją 8.6 jest znaczne, nawet dwukrotne, skrócenie czasu potrzebnego do odzyskania danych z kopii zapasowej po awarii systemu. Stało się to możliwe dzięki zintegrowaniu funkcji w Backup Exec 9.0 z funkcjami automatycznego odzyskiwania systemu ASR - Automated System Recovery Windows .Net i XP.

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość przeprowadzenia symulacji automatycznego archiwizowania przed jego faktycznym wykonaniem. Oprogramowanie sprawdza m.in. dostępność zasobów źródłowych, weryfikuje uprawnienia, sprawdza dostępność i pojemność mediów docelowych, a także raportuje ewentualne problemy.

Backup Exec 9 pozwala na pełne lub - co jest nowością - jedynie przyrostowe archiwizowanie danych serwera Exchange. Możliwe jest archiwizowanie i odtwarzanie pojedynczych skrzynek, folderów lub wiadomości o określonych parametrach. Przeprowadzając archiwizację, program oszczędza miejsce na nośniku, zapisując tylko jedną kopię załącznika wysłanego do lub otrzymanego przez wielu użytkowników.

Oprócz pakietu standardowego

Veritas oferuje kilka opcjonalnych rozszerzeń. Moduł Admin Plus Pack jest następcą rozszerzenia NSE sprzedawanego wraz z wersją 8.6. Upraszcza zarządzanie kopiami pakietu działającymi na zdalnych serwerach, m.in. poprzez kopiowanie konfiguracji, oraz poszerza zakres raportowania zdalnych wydarzeń. Inna ważna opcja to Advanced Open File - rozwiązanie umożliwiające automatyczny backup otwartych plików bez dodatkowych działań administracyjnych.

Cena pakietu Backup Exec 9.0 bez rozszerzeń wynosi ok. 3 tys. zł netto za każdy serwer.

Legato Systems

Niedawno oprogramowanie archiwizacyjne firmy Legato Systems uzupełniono modułem NetWorker Availability, podnoszącym dostępność systemu Legato NetWorker, w tym serwera backupowego, urządzeń taśmowych i macierzy. W ofercie firmy pojawiło się także oprogramowanie dla serwerów plików zarządzanych przez system OpenVMS (pojedynczych lub sklastrowanych) działających na sprzęcie AlphaServer i VAX oraz oprogramowanie do backupu systemu operacyjnego OpenVMS (tylko dla AlphaServer).

W ofercie Legato znalazły się także produkty przejęte wraz z firmą OTG: pakiety DiskXtender 2000, DiskXtender Unix/Linux oraz EmailXtender i VideoXtender. Oprogramowanie to monitoruje wykorzystanie pamięci masowych przez aplikacje i przenosi rzadziej używane lub pliki określonego typu (np. załączniki e-mail czy pliki wideo) na tańsze nośniki, m.in. dyski IDE, tworząc jednocześnie łącza do nich.

Będąca partnerem Legato Systems Polska firma S4E opracowała własne rozwiązanie do tworzenia pełnych bądź przyrostowych kopii otwartych plików bazy danych SAP DB działającej na platformie Linux lub Windows 2000. Pakiet tworzy wiele równoległych strumieni danych, które mogą być kierowane do różnych napędów. Oprócz plików bazy danych oprogramowanie kopiuje m.in. pliki konfiguracyjne. Wkrótce pojawi się kolejna wersja przeznaczona dla baz My SQL.

Computer Associates

Oprogramowanie archiwizacyjne Computer Associates BrightStore ARCserve Backup 9, wprowadzone na rynek pod koniec ub.r., zyskało kilka nowych funkcji i usprawnień. Uproszczony, oparty na kreatorach program instalacyjny i konsola zarządzająca dostępna z poziomu przeglądarki to cechy widoczne na pierwszy rzut oka. Nowości jest jednak znacznie więcej.

W wersji 9 CA wprowadziła możliwość tworzenia kopii w postaci gotowych obrazów dysków - zarówno na taśmy, jak i, co stanowi nowość, na dyski twarde oraz nośniki DVD-RW. W ramach oddzielnie dostępnych opcji oprogramowanie kopiuje otwarte pliki baz danych oraz pliki większości systemów operacyjnych, w tym NetWare 6 i Linuxa.

PowerQuest

Przed kilkoma miesiącami PowerQuest wprowadziła do oferty oprogramowanie PowerExpert SRM przeznaczone do zarządzania rozproszonymi zasobami dyskowymi (DAS) Windows 2000. To następca pakietu PowerManage Suite. Oprócz nowych funkcji raportowania w pakiecie znalazły się narzędzia umożliwiające nie tylko monitorowanie, lecz również prowadzenie polityki wykorzystania firmowych zasobów dyskowych.

Od listopada ub.r. PowerQuest oferuje także rozwiązanie V2I Protector, przeznaczone do tworzenia kopii danych w postaci serii obrazów dysków o zadanej wielkości. Tak przygotowane dane można łatwo archiwizować na niedrogich nośnikach.


TOP 200