Konwergencja środowisk NAS/SAN

  • ,

Czas na konwergencję środowisk NAS i SAN. Użytkownicy czekają na aplikacje, które z poziomu jednego interfejsu potrafią zarządzać urządzeniami NAS, sieciami SAN i pamięciami masowymi DAS (dołączonymi bezpośrednio do serwera).

Administratorzy zarządzający pamięciami masowymi borykają się z problemem wynikającym z faktu, że urządzenia NAS (Network-Attached Storage) i sieci SAN są postrzegane przez pakiety zarządzające takimi pamięciami jako oddzielne wyspy. Dla pakietu zarządzającego NAS to NAS, a SAN to SAN.

Użytkownicy chcieliby, aby kopie zapasowe danych przechowywanych na serwerach NAS/Windows można tworzyć równie łatwo i efektywnie jak ma to miejsce w przypadku sieci SAN.

Jeszcze do niedawna był to poważny problem, ale dzięki produktom takim, jak specjalne bramy, można już sobie z tym poradzić. Przykładem może być brama produkowana przez EMC (Celerra NAS/SAN) i towarzyszące jej oprogramowanie Celerra HighRoad. Po dołączeniu bramy do Symmetrix (Autodesk), oprogramowanie HighRoad transportuje pliki przez sieć IP, ale potrafi też przesyłać dane NAS na poziomie plików przez szybkie sieci SAN. Cellera NAS/SAN integruje tu oba światy: SAN (transmitowanie danych na poziomie bloków) i NAS (na poziomie plików).

A więc czas na konwergencję środowisk NAS i SAN. Użytkownicy czekają na aplikacje, które z poziomu jednego interfejsu potrafią zarządzać urządzeniami NAS, sieciami SAN i pamięciami masowymi DAS (dołączonymi bezpośrednio do serwera).

EMC nie jest jedynym producentem oferującym bramy NAS/SAN/DAS. Korzystają one z jednej z dwóch technologii: mogą to być bramy NAS/SAN, dzięki którym administrator może dołączać do serwera NAS macierze SAN i DAS; albo są to hybrydowe urządzenia integrujące eksploatowane pamięci masowe, transportując dane przez sieci IP.

Bramy NAS/SAN są produkowane przez firmy, takie jak: EMC, IBM, Hitachi Data Systems, LSI Logic i MTI. Do bram NAS/SAN można dołączać macierze SAN i pamięci masowe DAS, a oprogramowanie zainstalowane w pamięci bramy transportuje dane SAN lub NAS przez właściwą sieć, zależnie od wielkości danych i najlepszej z dostępnych ścieżek.

Oprogramowanie Celerra HighRoad (EMC) przegląda żądania pobrania danych, generowane przez klientów Windows NT i zwraca dane przesyłając je przez sieć SAN lub IP (wybór zależy od tego, która sieć będzie obsługiwać te dane szybciej). Jeśli dane zawierają krótkie pliki, oprogramowanie kieruje je do sieci IP. Jeśli są to dane generowane przez aplikacje przetwarzania transakcyjnego (długie bloki) - są kierowane do sieci SAN.

Wady konwergencji NAS/SAN

Konwergencja NAS/SAN ma wiele zalet, ale w rozwiązaniu tym można się też doszukać pewnych wad. Do bram NAS/SAN produkowanych przez EMC, Hitachi i LSI Logic można na przykład dołączać wyłącznie macierze produkowane przez jednego, określonego producenta. Zarządzanie też pozostawia wiele do życzenia. Administrator nie ma podglądu danych SAN, tak aby przeglądać je na poziomie plików, jeśli nie zostaną one wcześniej przetworzone przez serwer.

Istnieje też problem bezpieczeństwa danych. Niektórzy sugerują, aby dane przesyłane przez sieci IP chronić używając technologii, takich jak IP Security (IPSec) czy Secure Sockets Layer. Cisco i EMC zaproponowali nawet specyfikację Fcsec, przesyłając już stosowny dokument do organizacji Internet Engineering Task Force. Stanowi ona odpowiednik specyfikacji IPSec dla środowiska Fibre Channel.