Konwergencja dla średniaków

Ericsson oferuje Engine Multimedia - wersję dla małych i średnich operatorów.

Ericsson oferuje Engine Multimedia - wersję dla małych i średnich operatorów.

Konwergencja usług może stać się udziałem zarówno dużych, jak i mniejszych firm telekomunikacyjnych. Na targach KST w Bydgoszczy Ericsson przedstawi komercyjną wersję Ericsson Engine Multimedia - systemu typu softswitch, dedykowanego małym i średnim operatorom. System ten był już prezentowany na tegorocznych Międzynarodowych Targach Telekomunikacyjnych w Łodzi, było to wtedy jednak jeszcze rozwiązanie prototypowe.

Engine Multimedia to "młodszy brat" systemu przeznaczonego do zarządzania ruchem w konwergentnych sieciach dużych operatorów - Ericsson Engine. System dla mniejszych firm nie jest jednak ograniczoną funkcjonalnie wersją systemu dla "wielkich". Rozwiązanie stworzono od nowa, głównie z myślą o dostawcach Internetu wzbogacających swoją ofertę w usługi Voice over IP, a także małych operatorach, chcących zaistnieć na rynku wąsko- pasmowej transmisji danych. "Dla tej grupy klientów zakup dużego systemu softswitch byłby nieopłacalny" - tłumaczy Jan Mieszczanek, dyrektor ds. produktu w Ericsson Polska sp. z o.o. W standardowej konfiguracji rozwiązanie ma kosztować 50-100 tys. USD.

Uniwersalne IP

Na rozwiązanie Engine Multimedia składa się sprzęt i oprogramowanie. Ruch przychodzący jest kierowany do routerów brzegowych, spełniających rolę bramek dla poszczególnych mediów: PSTN, ISDN, Voice over IP lub łączy dzierżawionych. W kolejnym etapie są ujednolicane warstwa transportowa i sygnalizacja dla wszystkich rodzajów ruchu.

Routery brzegowe (tzw. media gateway) systemu Engine Multimedia zostały zbudowane z wykorzystaniem routerów dostępowych Tigris przejętej przez Ericssona firmy ACC. Ich pracą steruje oprogramowanie Media Gateway Controller, działające na platformie Sun Solaris, umożliwiające zestawianie do 20 nowych połączeń na sekundę. Sterowanie routerami odbywa się za pośrednictwem protokołu MGCP, ale urządzenia są także przygotowane do obsługi stosunkowo nowego protokołu H.248. Każdy router wyposażono w 11 slotów na karty z portami E1 lub STM-1. Pojedyncze urządzenie może jednocześnie obsłużyć maksymalnie 2160 kanałów komunikacyjnych.

Po zestawieniu połączenia, sygnalizacja stosowana w sieciach miejskich (SS7, R2, DSS1) jest tłumaczona na sygnalizację charakterystyczną dla sieci IP (np. SCTP - Session Control Transport Protocol). Odpowiada za to kolejne oprogramowanie - Signalling Gateway. Podobnie jak kontroler bramek, również ono działa na platformie Sun Solaris.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200