Kontrowersyjny Snowden

Guru informatyki i internetowi aktywiści zaapelowali do prezydenta Obamy, aby ułaskawił Edwarda Snowdena. Jak wiadomo jest on oskarżony przez Amerykanów o to, że ujawnił tajne informacje dotyczące podsłuchiwania użytkowników przez NSA. Sądy amerykańskie twierdzą, że wykradł on tajemnice wojskowe i dlatego żądają jego ekstradycji. Stanowisko takie popierają też amerykańscy prawnicy.

Dlatego Snowden uciekł najpierw do Hongkongu, a następnie udał się do Rosji, aby uniknąć kary w Stanach Zjednoczonych. Wśród grona osób, które podpisały się pod petycją, znajduje się między innymi Steve Wozniak (współzałożyciel firmy Apple) i Jimmy Wales (założyciel Wikipedii). Petycja została złożona w ramach szeroko zakrojonej kampanii medialnej PardonSnowden.org.

Kampanię wspierają też inne organizacje pozarządowe, takie jak American Civil Liberties Union, Amnesty International i Human Rights Watch. Również sam Snowden zabrał głos w tej sprawie, umieszczając w Internecie krótką wypowiedź, w której prezentuje swoje stanowisko i wskazuje na fakt, że kierowane pod jego adresem oskarżenia są bezpodstawne.

Agencja NSA nie zabrała jak dotąd głosu w sprawie apelu wystosowanego do Prezydenta Obamy, który wcześniej ignorował kierowane do niego prośby o ułaskawienie Snowdena. Warto przypomnieć, że lipcu 2015 roku Biały Dom w odpowiedzi na taki apel odpowiedział, iż „Snowden musi najpierw wrócić do USA i tam złożyć stosowne zeznania. Dopiero wtedy można myśleć o ułaskawieniu”.

Z kolei amerykańscy prawnicy apelują do Obamy, aby pod żadnym pozorem nie ułaskawiał Snodena. Wydali nawet kilka dni temu specjalne oświadczenie w którym piszą, iż Snowden jest zwykłym kryminalistą i powinien ponieść zasłużoną karę. Zostało ono sygnowane przez zrzeszająca amerykańskich prawników organizację House Intelligence Committee.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200